Gündem Haberleri

  Avrupa'yı daha önce hiç böyle görmediniz

  Economist
  02.05.2010 - 19:03 | Son Güncelleme:

  Komşularını can sıkıcı bulan insanlar başka mahallelere taşınabilir ama ülkelerin maalesef böyle bir şansları yok. Ama farz edelim ki taşındılar. Avrupa’nın haritasının yeniden çizilmesi ilişkileri hem daha mantıklı hem de daha dostane bir hale sokabilir.

  Örneğin İngiltere, genel seçimlerden sonra kamu borçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacağı için Güney Avrupa ülkelerine benzer bir durumun içine girecek. Dolayısıyla İngiltere’nin Azorların yakınlarında bir yerlerde olması daha mantıklı. Hatta yol üstünde engebeli noktalardan birinden geçerken Galler’le İskoçya’nın iki ayrı adaya bölünmesi de işe yarayabilir.

   

  İngiltere’nin yerine, bugüne kadar Rusya ve Almanya arasında kaldığı için büyük acılar çeken ve okyanus havası almayı çoktan hak eden Polonya’nın gelmesi mantıklı olur. Böylece Polonya potansiyel işgalcileriyle arasına deniz koyarak kendisini güvenceye almış da olur.

   

  Belçika’nın bir türlü çözülemeyen ve geçtiğimiz hafta hükümetin yıkılmasına neden olan Flamanca-Fransızca tartışması, Orta Avrupa’yı özellikle de Slovakya’nın Macarca konuşan azınlığıyla ilgili saçmalıkları hatırlatıyor. Bu yüzden Belçika’yla Çek Cumhuriyeti’nin yerini değiştiriyoruz. Duygusuz, düzenli Çekler kendileri gibi olan Hollandalı komşularıyla çok iyi anlaşacaklardır.

  Avrupayı daha önce hiç böyle görmediniz

   

  BELARUS BALTIK ÜLKESİ OLSUN

  An itibariyle denize kıyısı olmayan ve Rusya’nın baskısından kurtulmaya çalışan Belarus, Baltıklardaki Sovyet etkisinin silinmesine büyük katkı yapan İskandinav ülkeleriyle etkileşime girmekten büyük fayda sağlayabilir. Dolayısıyla Belarus’un kuzeye, Baltık taraflarına doğru taşınması ve Estonya, Letonya ve Litvanya’nın yerini alması mantıklı olur.

   

  Bu üç ülke de İrlanda taraflarında bir yerlere taşınmalı çünkü bütün bu ülkeler “iç devalüasyon”un kurşunuyla vurulduktan sonra, parasının değerini düşürmek ya da Yunanistan’ın yaptığı gibi umarsızca borçlanmak yerine, ücretlerde ve fiyatlarda kesintiye giderek sorunu çözmeyi denedi.

   

  SİBİRYA ÇİNLİLERE

  Öte yandan Baltıklar da Rusya’dan uzaklaşıp ABD’ye yaklaşmaktan memnun olacaktır. Diğer hamlelerin yanında Kaliningrad Rusya’ya yaklaşabilir. Böylece de İkinci Dünya Savaşı’ndan bize miras kalan bu bölünmüş toprak parçası anavatanla birleşebilir. Rusya’nın da geleekte aradan tren yolu geçirmek gibi yaramazlıklar yapmasına gerek kalmaz.

   

  Daha önce Polonya ve Belarus’un işgal ettiği bölgelere Ukrayna’nın batı ve orta kesimleri yerleşmeli. Böylece Ukrayna-Almanya sınırıyla Berlin arasında yaklaşık 100 kilometrelik bir mesafe kalır. Bu da Almanların Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne giriş sürecini ciddiye almalarını sağlayabilir. Ukrayna’nın yerinin değişmesi Rusya’nın da batıya ve güneye doğru yayılmasına izin verebilir. Böylece Sibirya, eninde sonunda burayı ele geçirmeye kararlı olan Çinlilere kalır.

   

  SIRA GELDİ BALKANLARA

  Ardından Balkanların yeniden şekillendirilmesi gerekiyor. Öncelikle Makedonya, Arnavutluk ve Kosova’nın yer değişmesi gerek. Makedonya Sırbistan’ın yanına Kosova’nın yerine geçecek, Kosova Arnavutluk’un kıyıdaki yerini alacak, Arnavutluk da karanın içine doğru girecek. Böylece Yunanlıların kuzeyden gelen Slavların kendi topraklarını çalacakları yönündeki paranoyakça fantezilerinin de önüne geçilmiş olur. Bosna’yı yerinden oynatılırsa parçalanabilir, dolayısıyla olduğu gibi bırakılması gerek.

   

  İsviçre ve İsveç genellikle birbirine karıştırılır. O yüzden İsviçre kuzeye, İskandinav ülkelerinin yanına çekilirse sorun çözülmüş olur. Tarafsızlığı Finlandiyalıların ve İsveçlilerin hoşuna gidecek, Norveç de AB’ye üye olmayan bir komşusu olmasından memnuniyet duyacaktır.

   

  "SİCİLYA KRALLIKLARI"

  Almanya ve Fransa oldukları yerde kalabilirler ama Avusturya’nın batıya, İsviçre’nin yerine gelmesi iyi olur. Böylece Slovenya ve Hırvatistan’ında kuzey batıya açılması için alan sağlanmış olur. Bu iki ülkenin İtalya’nın kuzeyiyle yeni bir bölgesel işbirliği kurması ve Venedikli bir dük tarafından yönetilmesi yerinde bir karar olur. İtalya’nın Roma’nın güneyinde kalan kısımları Sicilya’yla birleşip Bordello (genelev) olarak da bilinen “Sicilya Krallıkları”nı oluşturabilir. Bu krallıklar Yunanistan’la, ama sadece Yunanistan’la, bir para birimi birliği de kurabilir.

   

  Bu değişiklikler sonunda açıkta kalan toprak parçalarına da daha önce sadece hayali yerler olarak bilinen Anthony Hope’un Ruritanya’sı, Hergé’nin Sildavya ve Bordürya’sı ve “Chitty Chitty Bang Bang” filminde adı geçen Vulgarya gibi ülkelere yer açılabilir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı