Gündem Haberleri

  Avrupa'ya derdini unutturacak

  AFP
  29.05.2010 - 17:58 | Son Güncelleme:

  Avrupa, Cumartesi gecesi Eurovision Şarkı Yarışması’yla birkaç saatliğine borç krizinden doğan endişeleri bir kenara bırakıp televizyonlara kilitlenmeye hazırlanıyor.

  Organizatörler, 55’inci Eurovision’un 39 Avrupa ülkesi dışında Burma, Avustralya ve Yeni Zelanda dahil toplam 120 milyon kişi tarafından inceleneceğini açıkladı.

   

  Seksi divalar, göğsü çıplak bronzlaşmış playboylar, abartılı kostümler ve ışık oyunlarıyla, Oslo yakınlarındaki Telenor Arenam’da bu abartılı müzikal gece için hiçbir masraftan kaçınılmadı. Telenor’da bu gece için 16 bin izleyicinin toplanması bekleniyor.

   

  Norveç devlet televizyonu NRK, gece için toplam 200 milyon kron (yani 25 milyon euro) harcadı. Geçtiğimiz yılın ev sahibi Rusya organizasyon için 32 milyon euro harcamıştı. NRK Eurovision’un masrafını karşılayabilmek için Kuzey Afrika’da yapılacak olan Dünya Kupası’nın yayın haklarından vazgeçmek zorunda kaldı.

   

  Mali sıkıntılar içinde olan Yunanistan ve İzlanda’nın dışında, bahisçilerin favorilerinden olan bir dizi batık Doğu Avrupa ülkesinin de yarışmaya katıldığı düşünüldüğünde maliyet meselesi daha da önem kazanıyor. Çünkü yarışmayı kazanan ülke, aynı zamanda bir sonraki yılın yarışmasının organizasyonunun sorumluluğunu da üstlenmiş oluyor.

   

  "AZERBAYCAN VE MOLDOVA'YA ACIRIM"

  “Absolutt Grand Prix” isimli kitabın yazarı, Eurovision uzmanı Inge Solmo, “Maliyetler o kadar yükseldi ki kazanmaları durumunda Azerbaycan ya da Moldova gibi ülkelere üzülmek durumunda kalırım” dedi.

   

  Bu hafta petrol rezervleri sayesinde refah seviyesi yükselen Norveç’te yapılan bir araştırmaya katılanların yüzde 43’ü Eurovision gibi bir organizasyona 200 milyon kron harcanmasının televizyon lisans ücretlerinin ziyan edilmesi anlamına geldiğine inandığını söyledi.

   

  Ülkenin en önde gelen gazetelerinden Aftenposten’ın bir köşe yazarı Cumartesi günü, “Yunan devlet televizyonunun başındaki kişinin ve ülkenin maliye bakanının Yunanistan’ın adayı Yorgo Alkaios’un bu gece ikinci olmasını umduklarına emin olabilirsiniz” yazdı. Makalede, “Bu sorunun çözümü daha tutumlu bir Eurovision organize etmek olabilir ancak Eurovision ve tutumluluk çelişen iki terim” ifadesine yer verildi.

   

  Gelenek olduğu üzere Almanya, Fransa, İngiltere ve İspanya gibi büyük ülkelerle, ev sahibi Norveç yarışmaya doğrudan katılma hakkı kazanıyor. Bu ülkeler dışında Salı ve Perşembe akşamı yapılan yarı finallerde Bosna Hersek, Moldavya, Rusya, Yunanistan, Portekiz, Belarus, Sırbistan, Belçika, Arnavutluk, İzlanda, Gürcistan, Ukrayna, Türkiye, İsrail, İrlanda, Kıbrıs Rum Yönetimi, Azerbaycan, Romanya, Ermenistan ve Danimarka katılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı