GeriGündem Avrupa'nın en büyük ekonomisini yönetebilir mi?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'nın en büyük ekonomisini yönetebilir mi?

Avrupa'nın en büyük ekonomisini yönetebilir mi?
refid:14681523 ilişkili resim dosyası

Pazar günü Brüksel’de yapılan görüşmeler sırasında, vücudunun kullandığı ilaçlara reaksiyon göstermesi yüzünden hastaneye kaldırılan Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble’nin, Avrupa’nın en büyük ekonomisini yönetip yönetemeyeceği tartışılıyor.

Schaeuble, 1990’da, akıl sağlığı yerinde olmayan bir adam tarafından yapılan bir silahlı saldırıda ölümden döndü. Bu sene içinde birçok kez hastaneye kaldırılan Alman bakan, yılbaşında girdiği bir operasyonun ardından sağlığının tam olarak yerine gelmemesi yüzünden, geçen ay Madrid ve Washington’da düzenlenen iki önemli toplantıya da katılamadı.

 

Schaeuble, Pazar günü Brüksel’de de hastaneye kaldırılarak, Avrupa Birliği’nin euroyu korumak ve Yunan borç krizinin euro bölgesindeki diğer ülkelere yayılmasını engellemek için çözüm yolları aradığı toplantıya da katılamadı.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in biyografisini de yazan, Bonn Üniversitesi öğretim üyesi siyaset bilimci Gerd Langguth, “Schaeuble’ın sağlık durumu, Berlin’de büyük bir tartışma konusu” dedi.

 

Langguth aynı zamanda, “Böyle zamanlarda, sınırları olmadan çalışabilecek bir maliye bakanına ihtiyaç duyarsınız” dedi.   

 

“KABİNEDE DEĞİŞİKLİK YOK”

 

Schaeuble'nin hastaneye kaldırılmasının ardından, Berlin hükümetinden gelen resmi açıklamada, Merkel’in kabinede herhangi bir değişiklik yapmayı planlamadığı belirtildi.

 

Alman maliye bakanının sözcüsü Michael Offer, Brüksel’de bir hastanede müşahede altında tutulan Schaeuble’nin durumun kötü olmadığını, bilincinin yerinde olduğunu ve kendisine söylenenleri anladığını söyledi.

 

Schaeuble'nin rahatsızlığının ardından, Brüksel’deki toplantıya apar topar Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere katıldı.

 

SPEKÜLASYONLAR BAŞLADI

 

Alman medyasında, Schaeuble'nin yerine Hesse eyaletinin Başkanı Roland Koch’un geçeceğine yönelik spekülasyonlar yer almaya başladı.

 

Öte yandan Merkel’in yakın arkadaşı da olan Thomas de Maiziere’nin Schaeuble'nin yerine Brüksel’deki toplantıya katılması, Maiziere’nin yeni maliye bakanı olacağı söylentilerini de artırdı.

 

Schaeuble, Almanya’nın Yunan borç krizine çözüm bulunması çabalarında ön cephede yer almıştı ve Cuma günü euro bölgesi yetkililerine duygulu bir konuşma yapıp, liderlerin Yunanistan konusunda ciddi bir çözüm üretmeleri gerektiğinin altını çizmişti.

 

Euro bölgesi liderleri ise, bu konuşmanın ardından Pazar günü euronun dolar karşısında daha fazla değer kaybetmesini engellemek ve Yunan borç krizinin diğer ülkelere yayılmasının önüne geçmek için, zor durumdaki ülkelerin kullanımına açılacak, 750 milyar euroluk bir acil yardım fonu oluşturdu.

 

BAŞBAKAN OLABİLİRDİ

Geçen ekim ayında maliye bakanlığı görevine getirilerek herkesi şaşırtan Schaeuble, burnunun dikine giden, açık fikirli bir politikacı olarak, göreve geldiği ilk günden bu yana, sıkı bir mali politika uyguluyor.

 

Schaeuble, hendi neslinin en yetenekli Alman politikacılarından biri olarak gösteriliyor. Yaklaşık on yıl önce, Hıristiyan Demokratlara ve eski akıl hocası Helmut Kohl’a zarar veren bir bağış skandalına karışmasaydı, bugün Almanya Başbakanı bile olabilirdi.

 

Aynı zamanda kabinenin en yaşlı ismi olan 67 yaşındaki Schaeuble, parlamentonun en uzun süre görev yapan üyesi.

 

Geçtiğimiz aylarda Schaeuble’nın tam sayfa biyografisini yayımlayan Süddeutsche Zeitung gazetesinin yazarlarından Heribert Prantl, “Eski ve yeni federal hükümetin siyasi deneyimini bünyesinde barındıran bir politikacı. Sadece koalisyon hükümetinin anlaşması yüzünden değil, kendini ispat ettiği için şu anda başbakan yardımcısı görevinde” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle