GeriGündem Avrupalı şirketler geleceklerinden emin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupalı şirketler geleceklerinden emin

Avrupalı şirketler geleceklerinden emin
refid:12978049 ilişkili resim dosyası

Avrupa’nın önde gelen şirketlerinin yöneticileri, kıtada büyümenin kısa vadede çok hızlı olmayacağını öngörse de, uzun vadede şirketlerin geleceğinin sağlamlığına işaret etti.

Financial Times’ta “Europe’s prospects seen as healthy” başlığıyla ile yayımlanan haber analizde, kıtadaki birçok önemli şirketinin üst düzey yöneticisinin son zamanlarda yükselen Asya ile hâlâ gücünü koruyan ABD arasında sıkışıp kalan ülkelerine inanmaya devam ettikleri belirtildi.  

 

Ucuz bilet fiyatları ile bilinen hava yolu şirketi Ryanair’in açık sözlü tepe yöneticisi Michael O’Leary, “Normal bir ekonomik durgunluktan geçmiyoruz. Kriz öncesi halimize geri dönmemiz biraz zaman alacak. Büyük çaplı büyüme rakamları açıklayacağımızı zannetmiyorum ama Avrupa’nın geleceği konusunda iyimserim” yorumunu yaptı.

 

Özellikle Asya-Pasifik hattında yoğun işlemler yapan Standard Chartered adlı bankanın tepe yöneticisi Peter Sands bankasının çıkarı gereği Asya’nın büyümesinden memnun olsa da Avrupa’nın dünya ekonomisinin büyük bir kısmını oluşturduğu için bu süreçte zarar etmeyeceğini dile getirdi.

 

Haber analizde Avrupalı yöneticilerin, Euro Bölgesinin üçüncü çeyrekte yüzde 0.4’lük bir büyüme yaşamasından dolayı böyle iyimser açıklamalar yapmaya başladığına işaret etti.

 

ŞİRKET KÂRLILIKLARI YÜZ GÜLDÜRMÜYOR

Kıta ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0.4’lük bir büyüme yaşamış olsa da Avrupalı şirketlerin kârlılık rakamları çok yüz güldüren cinsten değil. Son çeyrek sonuçları, Euro Bölgesi’ndeki şirketlerin geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla bu çeyrekte kârlılık rakamlarında yüzde 18’lik bir düşüş yaşadığını gösterdi.

 

Ancak şirketlerin kârlılıklarının bir önceki çeyreğe oranla yüzde 11’lik bir artış yaşaması kıtada yaşanan ekonomik krizde en kötüsünün geride kaldığını da gösterdi.

 

Ekonominin ve şirketlerinin kazançlarının iyileşmeye başlamasıyla birlikte, kıtanın önde gelen yöneticileri geleceğe daha umutla bakmaya başladı ve ekonomide güçlerin gelişmekte olan ülkelere kaymakta olduğunu fark etmeye başladı.

 

Boston Consulting Group danışmanlık şirketinin Küreselleşme Hareketleri Birimi’nin Başkanı David Michael, birçok şirket yöneticisinin küresel büyümenin yüzde 90’ına yakın bir kısmının gelişmekte olan piyasalardan geleceğine inandığına dile getirdi.

 

DURGUNLUĞA SON VERECEK

Gelişmekte olan piyasaların yükselişi Avrupalı devletlerin ekonomileri için sorun oluştursa da kıtanın en büyük birçok şirketinin üst düzey yöneticisi iyimserliklerini korumaya devam ediyor. Yöneticiler bu piyasalardaki güçlü büyümenin kendi ekonomilerindeki durgunluğu sonlandırmasını bekliyor. İsviçre’nin önde gelen şirketlerinden birinin üst düzey yöneticisi, “Avrupa kötüye gitse de biz başarılı olacağız. Çünkü biz gelişmekte olan ülkelerde ve ABD’de iş yapıyoruz” dedi.

 

Fransız ve Japon otomobil üreticileri Renault ve Nissan’ın Avrupa birimlerinin tepe yöneticisi Carlos Ghosn, Avrupalı hükümetler tarafından rüzgar ve güneş enerjisi gibi teknolojilere verilen desteklerle öne çıkarılan doğaya duyarlı ürünlerin, Avrupa ekonomisinin canlanmasında önemli bir rol oynayacağını belirtti.

 

Haber analizde ayrıca, ekonomik büyümeye hükümetlerin ne kadar etki ettiği tartışılırken, hükümetlerin endüstrilere verdikleri destekleri çekmeleri durumunda nelerin yaşanabileceği  de sorgulandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle