GeriGündem Avrupalı önünde 4 eş tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupalı önünde 4 eş tartışması

Avrupalı parlamenterlerin töre cinayeti merakı, uluslararası forumda AKP ile CHP’yi birbirine düşürdü. AKP ve CHP’li milletvekilleri arasında İslam’da tek eşlilik tartışması yaşandı.

TBMM eski Senato Salonu’nda yapılan ‘Avrupa Parlamentolararası Nüfus ve Kalkınma Forumu’nun ikinci bölümü, dün, ‘Kadın ve Gelecek: Cinsiyet Ayrımı Olmaksızın Kalkınma’ başlıklı toplantı ile devam etti.

Belçika’lı parlamenter Anne Van Lancker töre cinayetlerinin Avrupa Parlamentosu’nda da çok gündeme geldiğini belirterek, neden önlenemediğini sorması üzerine CHP ve AKP’liler arasında tartışma çıktı.

İSLAM’A YÜKLEMEYİN

Avrupalı parlamenter sorusunu, ‘Dini liderleri kullanarak telkinde bulunamaz mısınız’ sözleriyle tamamladı.

Soruya önce divanda görevli CHP’li Sıdıka Sarıbekir yanıt verdi. Sarıbekir, mevcut yasada namus suçu sayıldığı için ceza indirimi yapıldığını, ancak bu hükmün yeni düzenlemede değişeceğini söyledi. Sarıbekir bunun için zamana ihtiyaç olduğunu belirtirken, bu geleneksel uygulamanın İslam’la al akası olmadığına değindi.

Divan’da görevi olmayan AKP’li Mahfuz Güler de oturduğu koltuktan Sarıbekir’in konuşmasında eksik bulduğu yerleri doldurmak için söz aldı. Töre cinayetlerini İslam’a yüklemenin hakaret olduğunu belirten Güler şunları söyledi:

‘İslam inancında kadın-erkek eşittir, bilim farz kılınmıştır. Töre cinayetlerini İslam’a yüklemek de hakarettir. Bu konuda yasal tedbir alıyoruz. İslam kadınlara önem vermiştir. Cennet kadınların ayağı altındadır. Yani İslam’da Cennet’e girmek için kadınlardan onay almak gerekir. Ayrıca fuhuş men edilmiş, tek eşlilik tavsiye edilmiştir.’

ORTA ASYA’DA YOKTU

Güler sözlerini tamamlayınca arkasında oturan CHP’li Canan Arıtman’dan tepki aldı. Kuran’ın 4 eşe kadar onay verdiğini belirten Arıtman’ın Güler’e, ‘İslam’ın kadınlarınızı dövün emrini de söyleyin. Gerçekleri anlatın’ siteminde bulunduğu öğrenildi. Arıtman daha sonra sinirlenerek salondan ayrıldı. Tartışma Güler’in divan başkanı olduğu forumun ikinci oturumunda alevlendi. Canan Arıtman, soru-yanıt bölümünde söz isteyerek, Türklerin Orta Asya’da yaşarken Müslüman olmadığını, Orhun Abideleri’nde Hakan ile Hatun’un eşit olduğunu anlattı. Türklerin Anadolu’ya geldiklerinde Arap, Acem, Bizans kültürüyle tanışarak, Müslüman olduklarını söyleyen Arıtman, şöyle devam etti:

ATATÜRK KURTARDI

‘Yüzlerce yıl Osmanlı’da kadın yasal hiçbir hakkı olmadan kocasının diğer eşi olarak dört duvar arasında yaşadı. Bizi bu durumdan Atatürk ve yasaları kurtardı. Şimdi bir siyasinin ’İslamda çok eşlilik yoktur’ demesiyle durum düzelmiyor. Benim dinim, erkek dört kadınla evlenir, hepsine eşit davranır diyor. Kuran erkeklere ‘karılarınızı dövebilirsiniz’ diyor. Türkiye’de yasalara rağmen dini nikahlı çok kadın var. Kadınların şiddete maruz kalma oranı da çok yüksek. Bir politikacı ‘nüfus planlaması vatana ihanettir’ derse bunları düzeltmek için uğraşan ben sıkıntı çekerim. Bunların düzelmesi için iktidar olarak söz veriyorlar mı?’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle