Gündem Haberleri

  Avrupalı işveren ve işçi sendikaları güvenceli esneklikte anlaştı

  A.A.
  19.10.2007 - 11:27 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliğinde işveren ve işçi temsilcileri uzun süredir tartışılan emek piyasası reformlarında kılavuz ilke olarak “güvenceli esneklik”te anlaştı.

  Avrupa'da 27 ülkenin işveren kuruluşlarını temsil eden Eurobusiness ile Avrupalı işçi sendikalarının çatı örgütü Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) arasında AB dönem başkanlığını yürüten Portekiz'in başkenti Lizbon'da dün varılan anlaşmanın işçi ve işveren talepleri arasında bir uzlaşmayı ifade ettiği bildiriliyor.

  “Güvenceli esneklik” kavramı, şiddetlenen küresel rekabet ortamında işverenlerin tercihini yansıtan “esnek çalışma” (çalışma saatlerinin değişkenliği, kısa vadeli kontratlar, parça başı ücret vb.) sistemi ile işçilerin ısrar ettiği kanunla korunan güvenceli çalışma arasında bir ara noktayı temsil ediyor.

  “Güvenceli esneklik”te işverenlerin işçi alması ve işten çıkarması kolaylaşırken, işçilere işten çıkarılma halinde yeni bir iş bulabilmeleri için gereken eğitimin sağlanmasını ve işçilerin iki iş arasındaki geçiş döneminde ekonomik olarak desteklenmesini öngörüyor.

  AB dönem başkanı Portekiz'in başbakanı Jose Socrates, anlaşmayı “işçi işveren ilişkilerinde tarihi bir dönüm noktası” olarak nitelerken, Portekiz İşçi Sendikaları Federasyonu “güvenceli esneklik” konusunda başbakandan farklı düşündüğünü gösterdi.

  Portekiz işçi sendikalarının, Avrupa Birliği işçi ve işveren temsilcileri arasındaki görüşmeler sürerken Lizbon sokaklarında düzenlediği protesto yürüyüşüne 200 binden fazla işçinin katıldığı bildiriliyor.

  Protestocu işçilerin “Haklarla Beraber İş”, “Güvenceli Esnekliğe de Hayır” pankartlarıyla yaptığı yürüyüş olaysız sonuçlandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı