Gündem Haberleri

  Avrupa'dan Kutan'a zor randevu

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BRÜKSEL ve Strasbourg'da çeşitli temaslarda bulunmak ve özellikle ‘312’nci madde değişikliği' ile Erbakan’ı cezaevinden kurtarmaya' yönelik destek arayışı için bu hafta sonunda itibaren Avrupa turuna çıkacak olan FP Lideri Recai Kutan, beklediği ilgiyi bulamadı.

  Avrupalı yetkililerden randevu almakta büyük güçlük çeken Kutan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Luis Wildhaber'le görüşmesinde ise ‘Erbakan davası’nı gündeme getiremeyecek. AİHM yetkilileri, mahkeme başkanının herhangi bir davayı görüşmeyeceğini ve Kutan'ı sadece Avrupa Konseyi'ne üye bir ülkenin ‘muhalefet lideri’ olarak kabul edeceğini bildirdiler. Kutan'ın Avrupa gezisinin Brüksel boyutu ‘alt düzey’ yetkililerden oluşuyor. FP heyetinin Brüksel temaslarını düzenleyen ‘Avrupa İlişkiler Merkezi’ (CRE), Kutan ve ekibine randevu almakta zorlanıyor. AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, randevu talebini, ‘Bir ülkenin muhalefet lideriyle görüşme prensibi olmaması’ gerekçesiyle reddetti.

  KUTAN. DOĞRU DEĞİL

  FP Genel Başkanı Recai Kutan ise Belçika'dan istenen randevuların alınamadığı iddiaları için, ‘‘Bunlar doğru değil’’ dedi. Kutan, ‘‘Arkadaşların tereddütü sadece oradaki kamyon ve TIR direnişi sebebiyle Brüksel'de istenilen yere ulaşılamaması idi. Ancak bu sıralar o tereddüt yavaş yavaş ortadan kalktı. Bu itibarla büyük ihtimalle Pazar günü gidiyorum’’ diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı