Gündem Haberleri

  Avrupa'da Türk bursu

  Hürriyet Haber
  06.03.2005 - 08:27 | Son Güncelleme:

  ABD'de bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye Fulbright programının, Avrupa'nın en büyük burs programı olacağını söyledi.

  ABD Eğitim Bakanlığı'nın davetiyle Washington'a gelen Çelik, Fulbright programına hem Amerikan hem de Türk tarafından yapılan katkının arttığını, daha da artırılmasının planlandığını bildirdi.

  Çelik, Fulbright programına ABD'nin sağladığı katkının 1 milyon 200 bin dolardan 1 milyon 700 bin dolara çıktığını kaydederken, Türkiye'nin Fulbright'a katkısının ise 280 bin dolardan 500 bin dolara çıkarıldığı öğrenildi.

  Çelik'e ziyaretinde eşlik eden Milli Eğitim Bakanlığı Dışilişkiler Genel Müdürü İbrahim Özdemir de ABD'nin bu bursu 2006'da 4 milyon dolara çıkarmasının beklendiğini kaydetti. Özdemir, ABD'nin, Türkiye'de Fulbright bursuna katkısını 1 milyon 700 bin dolara çıkarmasıyla bu programın, Avrupa'nın en büyük burs programı olacağını ve ayrıca kapsamının da genişletileceğini kaydetti.

  ABD'deki temasları çerçevesinde önce Türk öğrencilerle bir araya gelecek Çelik, 7 Mart Pazartesi günü ABD'nin Avrupa ve Avrasya ilişkilerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevlisi Laura Kennedy ile görüşecek. Ayrıca ABD Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelecek olan Çelik'in, ABD Eğitim Bakanı Margareth Spellings ile de görüşmesi bekleniyor.

  JEB BUSH İLE GÖRÜŞME

  ABD'deki temasları çerçevesinde 8-12 Mart arasında ise Florida eyaletinde temaslarda bulunacak Çelik, Florida Valisi Jeb Bush ile de görüşecek. Çelik ayrıca, Türk öğrencilerle bir araya gelecek, Florida eyaletinin başkenti Tallahassee ile Miami kentinde meslek eğitim okullarıyla üniversiteleri ziyaret edecek.

  Çelik, “Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı olarak çok ciddi bir değişim yapmaya çalışıyoruz. Bir ülkenin sistemini aynen almayı tercih etmedik.

  Dünyanın neresinde bize uygun uygulamalar var, ona bakıyoruz. Amerika'yı yeniden keşfetmektense bu alanda tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz. Bu ziyaretimiz, biraz da buna hizmet edecek” diye konuştu.

  Çelik'in, 12 Mart'ta Washington'a geri döndükten sonra Türkiye'ye hareket etmesi bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı