Gündem Haberleri

Avrupa'da soğuk can alıyor

A.A.
21.01.2006 - 16:34 | Son Güncelleme:

Rusya üzerinden Avrupa'yı etkisi altına alan soğuk hava dalgası, bazı yerlerde can alırken, bazı yerlerde trafiği felç ediyor.

Sıcaklığın eksi 23 dereceye kadar düştüğü Rusya'nın başkenti Moskova'da dün gece 5 kişinin daha donarak öldüğü ve ülkede bu hafta ölenlerin sayısının 76'ya yükseldiği belirtildi.
Polonya'nın şiddetli kar yağışı ve rüzgarın etkisine teslim olan kuzeydoğu bölgesindeki birçok köye, ağaçların elektrik telleri üzerine devrilmesi yüzünden elektrik verilemiyor. Meteoroloji yetkilileri, sıcaklığın Pazar gününden itibaren eksi 25'lere kadar düşeceği uyarısında bulundu.
Soğuk yüzünden Ekim ayından bu yana Polonya'da 123 kişi ölürken, sıcaklığın eksi 33'e düştüğü Estonya'da 4 kişi öldü. Letonya'da sıcaklık eksi 32'ye, Litvanya'da eksi 26 dereceye düştü. İskandinavya'nın kuzeyi ve Finlandiya'nın da soğuk dalgasına teslim olduğu ve Finlandiya'da sıcaklığın eksi 42 dereceye kadar indiği belirtildi.
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki havaalanının 2 gündür hava trafiğine kapalı olduğu, yarından önce hava trafiğinin düzelmesinin beklenmediği bildirildi. Danimarka'da Cuma gününden bu yana trafiğe kapalı olan, ülkenin doğusuyla batısını birleştiren Grand Belt köprüsü ancak bu sabah trafiğe açıldı.
Almanya da Rusya üzerinden gelecek soğuk hava dalgasını karşılamaya hazırlanıyor. Sıcaklığın eksi 30'lara düştüğü Ukrayna'da Çarşamba gününden bu yana 8 kişi ölürken, doğudaki Harkiv havaalanının şiddetli kar yağışı yüzünden trafiğe kapandığı ve şiddetli rüzgarın yüksek gerilim hatlarına zarar vermesi yüzünden 670 yerleşim birimine elektrik verilemediği açıklandı.
Bu arada, son yılların en ağır kışını geçiren ve soğuklara teslim olan Japonya'da 1 kişinin daha öldüğü bildirildi. Son 20 yıldır en soğuk kışını geçiren Japonya'da ölü sayısının 103'e yükseldiği belirtildi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı