Gündem Haberleri

  Avrupa'da PKK'ya karşı ordu harekatı

  Hürriyet Haber
  04.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Abdullah Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinden sonra PKK'lı teröristlerce savaş alanına çevrilen Avrupa'nın bazı ülkeleri, bölücü örgüt yandaşlarına karşı ordularını devreye sokma kararı aldı.

  Ankara'ya yansıyan bilgilere göre, bu yönde ilk adımı İsviçre attı. İçişleri Bakanlığı'nın talebi üzerine, İsviçre Federal Konseyi, eylemlerin sürmesi halinde PKK'lılara karşı polis yerine 2 bin kişilik özel komando birliğinin devreye sokulmasını kararlaştırdı. PKK'lı teröristler, Yunanistan'ın Zürih'teki başkonsolosluğu ile Bern'deki büyükelçiliğini basmıştı. Zürih'teki başkonsoloslukta iki İsviçreli polis 24 saatten fazla süre rehin tutulmuştu. Bern'deki büyükelçilik binası da yerle bir edilmişti. Cenevre'deki BM binasını da işgal eden PKK'lılar, burada da 45 kişiyi rehin almıştı.

  ALMANYA'DA NEVRUZ ALARMI Nevruz'un yaklaşması nedeniyle Almanya'da da alarm verildi. 21 Mart günü PKK'nın Almanya'da kanlı eylemler yapma olasılığını düşünen hükümet, PKK'lı teröristlere karşı Federal Sınır Koruma Muhafızları'nı devreye sokacak. Öcalan yakalandıktan sonra en şiddetli eylemler Almanya'da gerçekleşmiş ve Berlin'de İsrail Büyükelçiliği'ni basmak isteyen 4 PKK'lı, koruma polisleri tarafından öldürülmüştü.

  Avrupa'nın PKK'ya karşı almaya başladığı sert önlemler Ankara'da da masaya yatırıldı. Dışişleri çevreleri, Avrupa'nın artık PKK'nın gerçek yüzünü görmeye başladığını belirterek, ‘‘PKK yılanı Avrupa'yı da sokmaya başladı. Avrupa artık çareyi, beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın anlayışından kurtulmakta buluyor’’ değerlendirmesini yaptılar.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı