GeriGündem Avrupa'da 'ortak ordu' gündemde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'da 'ortak ordu' gündemde

Avrupa'da 'ortak ordu' gündemde
refid:8864346 ilişkili resim dosyası

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve üyesi olduğu Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Federal Meclis Grubu, Avrupa'da ortak ordu kurulmasını önerdi.

Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Berlin'de SPD Meclis Grubu tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Lizbon Anlaşması çerçevesinde bazı AB ülkelerinin ortak dış ve savunma politikası konusunda diğer üye ülkelere öncülük edebileceklerini belirtti. Steinmeier, askeri kapasitelerin bir araya getirilerek sonuçta bir AB ordusu oluşturulması gerektiğini söyledi.

Almanya için bu konuda Fransa'nın en önemli ortaklardan biri olduğunu ifade eden Steinmeier, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile bu yönde atılacak somut adımları görüştüğünü kaydetti. Eski Almanya Savunma Bakanı olan SPD Meclis Grubu Başkanı Peter Struck da, AB içinde 27 ayrı ordu bulunmasının büyük bir savurganlık olduğunu belirtti.

SPD tarafından bu konuda hazırlanan bir programda, ortak ordu hedefi doğrultusunda öncelikle ortak bir hava nakliyat birliğinin kurulması, “gerçek anlamda” bir Savunma Bakanları Konseyi oluşturulması ve AB içinde bir askeri akademi kurulması önerildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle