Gündem Haberleri

  Avrupa'da işgal eylemleri

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cezaevlerindeki operasyonların sona erdirilmesini isteyen çeşitli gruplar, Türkiye'nin yanısıra, İngiltere, Fransa ve İsviçre'de de işgal eylemleri yaptı. Bir grup İsviçre Parlamentosu'nu yanısıra, Zürih'teki Türk Konsolosluğu işgal ederken Paris'te de İş Bankası işgal edildi. Londra'daki protesto gösterisinde ise bir polis yaralandı, bir gösterici kalp krizi geçirdi. Türkiye'de ise DSP İstanbul il binası işgal edildi, Paris Başkonsolosluğu ise protesto gösterisine sahne oldu.

  Londra: İngiltere'nin başkenti Londra'da, Türkiye'deki cezaevlerine müdahaleyi protesto 250 gösterici ve polis arasında çıkan arbedede, 1 polis memuru başından yaralanırken, gösterici bir genç kız da kalp krizi geçirdi. Polis, olaylarla ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, görgü tanıkları, gösteri sırasında polisin bazı eylemcileri gözaltına aldığını söylediler.

  Fransa: Başkent Paris'teki İş Bankası, Türkiye'deki cezaevlerine müdahaleyi protesto için yasadışı örgüt üyesi 100 dolayında kişi tarafından işgal edildi.

  Fransız devlet televizyon kanalının bankaya girerek çekim yapmasından sonra, eylemciler bir açıklama okuyarak, bankadan ayrıldılar. Bankanın çıkışında işgalcilerle polis arasında kısa süreli bir arbede yaşandı.

  Fransız polisinden alınan bilgilere göre, işgal eylemiyle ilgili olarak gözaltına alınan olmadı. İş Bankası yetkilileri, eylemcilerin herhangi bir zarar vermediğini belirtti.

  İsviçre: Türkiye'de F tipi cezaevlerine karşı 61 gündür açlık grevine giden mahkumlara Türk güvenlik güçlerinin müdahele etmesini protesto eden bir grup İsviçre Parlamentosunun bir kısmını işgal etti. İçeriye Parlamentoyu gezmek için ziyaretçi statüsünde giren göstericiler kendilerini parlamentonun içindeki bir odaya kilitledi. Göstericiler, İsviçre Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerin ardından, herhangi bir olay olmadan binayı terkettiler.

  Öte yandan Zürih'te bulunan Türk Konsolosluğu çoğunluğunu PKK militanlarının oluşturduğu 100 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Grubun konsolosluğu taşlamaya başlaması üzerine İsviçre Polisi gözyaşartıcı bomba ve plastik mermi ile gruba müdahelede bulundu. Müdahele sırasında bir kadın polisin göstericilerin attığı taşlar nedeniyle ayağından yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

  İstanbul: DSP İl Başkanlığı, 2 saat süreyle işgal edildi. Cezaevleri operasyonlarının sona erdirilmesini isteyen 5 kişi, uyarılar sonucu eylemlerine son verdi. Eylemleri sırasında binanın dışına "Özgür Gençlik" imzalı "F tipi ölümdür" yazılı pankart açan biri kadın dört kişi gözaltına alındı.

  Taksim'deki Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu binasının 4 metrelik duvarına çıkan 4 gösterici gözaltına alındı. Konsolosluk görevlileri, sloganlar atan göstericiler karşısında yetersiz kalınca, emniyet güçlerinden yardım istendi. Emniyet güçleri, konsolosluğun özel izniyle, eylemcileri gözaltına aldı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı