Gündem Haberleri

  Avrupa’yı bekleyen yeni risk: Enflasyon

  Wall Street Journal
  14.05.2010 - 12:03 | Son Güncelleme:

  Avrupa’da borç sorunu yaşayan ülkelere yönelik hazırlanan kurtarma fonu şimdilik endişeleri dindirse de İngiltere ve diğer euro bölgesi ülkelerinin mali sorunlarını çözememesinin yüksek enflasyonu tetikleme riskini bulunuyor.

  Credit Suisse ve Morgan Stanley ekonomistleri şimdiden, Avrupa’daki finans piyasalarında herhangi bir işaret olmamasına rağmen, enflasyon oranlarında tehlikeli yükselişlerin yaşanmasından endişe etmeye başladı.

   

  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King’in olası enflasyon tehlikesine karşı gerektiği kadar sert bir duruş sergilememesi ise ekonomistlerin en çok endişe ettiği şey haline geliyor.

   

  Bu görüş, İngiliz sterlini ve euro üzerindeki baskıyı artırırken, para birimlerinin değer kaybetmesinden korkan yatırımcıların her zaman yaptığı gibi, altına olan taleplerini rekor seviyelere çıkardı.   

   

  AB’nin 750 milyar euroluk acil kurtarma paketine rağmen, euro bugünkü işlemlerde dolar karşısında 1.2510 seviyesine gerileyerek, son 14 ayın yeni en düşük seviyesini gördü. İngiliz sterlininin ise 2010 başında dolar karşısında bulunduğu 1.61 seviyesinden, dünkü işlemlerde 1.4715’e gerilediği görüldü. Altının ons fiyatı ise bu hafta 1.248 ile tarihi bir rekora imza attı.

               

  YATIRIMCILAR TEMKİNLİ

  Enflasyon’da görülecek ani bir artış, para birimlerine olan güveni sarsacağı gibi, tahvil gibi sabit getirili yatırım araçlarının değerlerinde gerilemeye neden olabilir.

   

  Yatırımcılar bu şekilde, devlet tahvilleri için daha yüksek risk primleri talep edebilir.

   

  İngiltere ve euro bölgesi ülkelerinde ekonomik büyüme hâlâ yavaş seyrediyor. Bu da tüketici fiyatlarının kontrolden çıkma tehlikesinin hükümetlerin en büyük endişesi olamayabileceği anlamına geliyor.

   

  HÜKÜMETLER MEMNUN OLABİLİR

  Yüksek enflasyon, hükümetler tarafından ise memnuniyetle karşılanabilir. Çünkü bu şekilde mevcut ülke borçlarını ödemek daha kolay hale geliyor. Bazı ekonomistler ise, Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon yanlısı hareketlerinden endişelendiklerini dile getiriyor.

   

  ECB’nin Pazartesi günü, Avrupa’nın sorunlu tahvil piyasasını destekleme kararı alması, bankanın bugüne kadar ki sert ve enflasyon karşıtı duruşuna alışık olan ekonomistleri bir hayli şaşırttı.

   

  ECB’nin bu kararı, ekonomistlerle birlikte, Almanya Merkez Bankası Başkanı Axel Weber’in de Avrupa’daki enflasyonu tetikleyeceğine yönelik açıklamalar yapmasına neden oldu.

   

  Morgan Stanley ekonomisti Joachim Fels, “Ülke borcu krizi, ECB’nin daha fazla likidite ile sisteme dâhil olmaya zorladı. Şu anda aşırı seviyelerde bulunan likidite bu hamleyle daha da artabilir ve emtia ve diğer riskli varlıkların fiyatlarını yükseltip, küresel enflasyon baskısına katkı da bulunabilir” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı