Gündem Haberleri

  Avrupa’ya AB bürosu açtırıyor

  Okan KONURALP / ANKARA
  16.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AB yöneticilerinden sık sık eleştiri alan CHP, başta Brüksel olmak üzere AB ülkelerinin başkentlerinde bürolar açacak. Genel Başkan Baykal, açılacak dış temsilciliklerle CHP-AB ilişkilerini sağlıklı bir zemine oturtmayı planlıyor.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AB yöneticilerinin partisine yönelik yaptığı, "CHP’nin, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda kafası net değil" eleştirilerine Brüksel’de büro açarak karşılık verecek. CHP, başta Brüksel olmak üzere çeşitli AB üyesi ülke başkentlerinde bürolar açarak, "CHP- AB ilişkilerini" geliştirecek.

  Politikalar anlatılacak

  Baykal, kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmede, CHP’nin AB atağını, "Türkiye’nin, AB ile tam üyeliğini ve tüm ilişkilerin bu temelde geliştirilmesini, Türkiye’de kimse bizden daha çok istiyor olamaz. CHP-AB ilişkilerini daha sağlıklı bir zemine oturtmak için dış temsilciliklerimizi yaşama geçireceğiz" sözleriyle başlattı.

  Baykal’ın emriyle kurulma çalışmalarına başlanan bürolar, başta sosyalist ve sosyal demokrat partilerle işbirliği içinde olacak. CHP’nin, AB ile ilgili tüm değerlendirmeleri anında AB üyesi ülke yöneticilerine iletilecek. Bürolar, Brüksel’in yanı sıra Türklerin yoğun yaşadığı AB kentlerinde de kurulacak. Bürolar aracılığıyla AB-Türkiye ilişkileriyle ilgili tüm gelişmeler ve bu ülkede yaşayan Türkler’in karşılaştığı sorunlara dair CHP’nin görüşleri kamuoyuyla paylaşılacak. CHP’liler, Türkler’in karşılaştığı sorunlarla yakından ilgilenecekler. Baykal, Sosyalist Enternasyonal’in haziran sonunda Atina’da toplanacak 23’üncü kongresine de özel önem veriyor. Deniz Baykal’ın, Başkan Yardımcısı olarak katılacağı kongrede yeniden aday olması bekleniyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı