Gündem Haberleri

  Avrupa Türkiye'ye hazır mı?

  New York Times
  24.05.2010 - 17:54 | Son Güncelleme:

  UEFA Cuma günü vereceği kararla 2016 Avrupa Şampiyonası'na evsahipliği yapacak ülkeyi belirleyecek. Türkiye, İtalya ve Fransa arasında bir seçim yapacak olan UEFA'nın bu kararında finansman konusunun yanı sıra siyaset de rol oynayacak.

  Avrupa futbolu, Avrupa Birliği’nin (AB) politik arenada yapmadığı şeyi yaparak Türkiye’yi bu hafta içinde topraklarının bir parçası olarak kabul edebilir.

  Türkiye, 2016’da düzenlenecek 24 ülkenin katılacağı Avrupa Şampiyonası için aday olan üç ülkeden biri. Diğer alternatifleri oluşturan Fransa ve İtalya şampiyona için geleneksel ev sahipleri olarak öne çıkarken, organizasyon için yaptıkları planlar ağırlıklı olarak özel sektörden gelecek ekonomik desteğe dayanıyor.

  Diğer yandan, Türkiye teklifinin tamamen devlet tarafından destekleneceğini belirtti. Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Mahmut Özgener, “Ev sahipliği için aday olan diğer ülkeler bu organizasyonu düzenlemek istiyor, ama biz daha fazla istiyoruz” dedi.

  Guus Hiddink tarafından çalıştırılan Türkiye milli takımı şu an kamp yaptığı ABD’de çıktığı ilk mücadelesinde Çek Cumhuriyeti’ni Cumartesi günü 2-1 mağlup etti. Bu hafta sonu ise rakip Philadelphia’da karşılaşacakları ABD olacak. O zamana dek, Avrupa’daki futbol otoritesi kurumu UEFA, 2016’nın ev sahibini belirlemiş olacak.

  FİNANSMAN ÖNEM KAZANIYOR

  Başkan Michel Platini, kıdemli Türk Başkan Yardımcısı Şenes Erzik ve İtalyan Giancarlo Abete dışındaki 13 yönetim kurulu üyesi Cuma günü oy kullanacak. Oylamada en önemli ölçüt ise hangi adayın ne kadar sağlam ve güvenli bir finansmana sahip olduğu.

  UEFA 2012’de düzenlenecek şampiyona için Doğu Avrupa ülkeleri Polonya ve Ukrayna’yı belirledi bile. Ancak her ne kadar Polonya'da işler yolunda görünse de, Ukrayna’nın inşaat çalışmaları belirlenen tarihlerin gerisinde kalıyor.

  Türk hükümeti Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Eskişehir ve Antalya’da inşa edilecek 6 stadyum ve toplam 1.4 milyar dolar maliyetle mevcut statların restorasyonunu içeren bir teklifi destekliyor. Diğer yandan, Avrupa Şampiyonası teklifinin haricinde, Türkiye 234 yol ve 54 demiryolu inşasının projesi ve havaalanları, oteller ve telekomünikasyon altyapısının geliştirilmesi için 38 milyar dolarlık harcama yapıyor.

  Fransa 1960 ve 1984, İtalya ise 1968 ve 1980 yıllarında kupa finallerine ev sahipliği yaparken, Türkiye bu alanda ilk kez sahneye çıkmak için üçüncü kez şansını deniyor. UEFA’dan alınan duyumlara göre, Cuma günü yönetim kuruluna sunulacak teknik ve genel değerlendirme niteliğindeki tavsiyeler şiddetle Türkiye'nin hazır olduğunu rapor edecek.

  Bu durumda, kurul üyelerinin karar vermesi gereken konu turnuvayı Asya kıtasına taşımaya hazır olup olmadıkları olacak. Konu spor olunca, Türkiye’nin en iyi organize olan ülkelerden biri olduğuna şüphe yok. Özellikle de genç yaş erkekler futbol turnuvalarında. Diğer yandan aynı durum 20 yıldan bu yana dünya futbol kurumlarının politika belirleyicilerinden biri olan Erzik için de geçerli.

  Türk futbolundakin şike iddiaları ve ardından gelen tutuklamalar verilecek oyları etkilememeli. Çin’den İsviçre’ye kadar çok sayıda ülke benzer sorunlar çekiyor.

  SİYASET DE ETKİLİ OLACAK

  Ancak siyaset oylar üzerinde etkili olacak. UEFA’nın 13 adamına, en büyük turnuvalarını Avrupa ülkelerinin ötesine, Batı ile Doğu arasındaki bir bölgeye taşıyıp taşımayacakları sorulacak.

  Türkiye, AB kurulmadan önce bile Avrupa ile entegrasyon sürecine girmişti, ancak Birliğe tam üye olarak değerlendirilmekten halen daha uzak.

  Cenevre’de yapılacak oylamada, Fransız ve İtalyan politikacıların görüşleri de belirleyici olacak. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye’nin Avrupa’ya ait olmadığını çok basit bir nedene bağlıyor: Asya’da bulunması.
   

  AC Milan kulübünün başkanı ve İtalya Başbaşkanı Silvio Berlusconi ise, aksi bir düşünceye sahip. Berlusconi, iki yıl önce AB’den Türkiye’nin üyelik sürecini hızlandırmasını istemişti.

  UEFA tüzüğüne göre, spor ve siyaset ayrı konular. Ancak, Türkiye söz konusu olduğunda ayrı tutulmaları mümkün değil. Futbol, Türkiye’nin merkezinde duruyor. Türkiye'nin büyük kulüpleri Galatasaray ve Fenerbahçe dünya yıldızlarına forma giydirdiği gibi ülkedeki statlar da yakın dönemde Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası finallerine ev sahipliği yaptı. Bugün ise, Türkler 2016 oyunları için şartsız garanti sunuyor.

  Hazırladıkları teklif dosyalarındaki tüm garanti belgelerinin koşulsuz ve değişiklik yapılmaksızın imzalandığını belirten Özgener, “Mükemmele yakın bir teklif hazırladığımıza inanıyoruz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı