Gündem Haberleri

  Avrupa Ordusu'na veto Economist'te

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de yayımlanan haftalık siyaset ve ekonomi dergisi The Economist'te yer alan bir yazıda, ''Avrupa ordusu'' ve Türkiye'nin itirazları ele alındı.

  Oluşturulması planlanan Avrupa askeri gücü konusunda Türkiye'nin henüz ikna edilemediği belirtilen yazıda, NATO ve AB'nin de bu ülkeyi ikna etmek ve kendisini rahat hissetmesini sağlamak yolunda bir formül geliştiremedikleri kaydedildi.

  Dergi, ABD'nin sırf Türkiye'yi ikna edebilmek için konuya ''başkan düzeyinde'' el attığını ve bunun, ''türünün ilk örneği'' bir müdahale olduğunu yazdı. Türkiye'nin stratejik önemi dikkate alındığında, bunun''alışılmamış olmakla birlikte anlaşılabilir'' bir durum olduğuna işaret eden dergi, Türkiye'nin, Başbakanı Bülent Ecevit'in ağzından ABD Başkanı Bill Clinton'a verdiği yanıtın Türk halkı tarafından da desteklendiğini bildirdi.

  The Economist, Türkiye'nin ikinci büyük kara ordusu ve her türlü savaş şartlarına hazır askeriyle NATO'nun en güçlü üyelerinden biri olduğunu hatırlatırken, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın, ''Avrupa gücü oluşturulurken Türkiye de, Avrupa Birliği de, NATO da kendisini rahat ve güvenli hissedebilmeli'' diyerek hassas dengelerin altını çizdiğini belirtti. Dergi, daha sonra şu görüşlere yer verdi:

  ''Kısa vadede zararsız, ancak uzun vadede Türkiye'nin çıkarlarına zarar verebilecek olan Avrupa Birliği savunma planının gerçekleştirilmesinde Türkiye'nin zarar görmemesi için elindeki veto kartını çok iyi kullanması gerektiği yönünde ülkede güçlü bir inanış var.

  Türkiye'nin AB'ye olan güvensizliği de formül bulmayı güçleştiriyor. Zira hem 40 yıldır Türkiye'nin kendisine bir kol boyundan fazla yaklaşmasına izin vermeyen, hem de Yunanistan gibi tarihi bir rakibi içine alan bir birliğin savunma konusunda yetkili olması Türkiye'yi ürkütüyor.

  Türkiye'nin bütün bu endişelerini yatıştırmanın tek yolu olarak, bu ülkeye AB'nin askeri konularındaki danışma mekanizmasında ve müdahale durumlarında diğer üyelerle eşit söz hakkı vermek olarak ortaya çıkıyor.''

  The Economist, Avrupa askeri gücünün NATO'nun karar mekanizması dışında bir harekat yapmasının zaten imkansız olduğunu, bu noktada Türkiye'nin Avrupa askeri gücünün NATO tesis ve teçhizatını kullanmasına ilişkin veto hakkının da zaten saklı kaldığını belirtirken, ''Buna rağmen, Türkiye'nin Yunanistan'la toprak anlaşmazlıklarının sürmesi yüzünden, bu konuda ikna edilebilmesi güç görünüyor'' ifadesini kullandı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı