Gündem Haberleri

  Avrupa’nın gözü Venüs’te

  Hürriyetim
  19.10.2005 - 11:10 | Son Güncelleme:

  Avrupalı bilim adamları Venüs’e ilk uzay aracını göndermeye hazırlanıyor. Dünya’da giderek daha büyük bir tehlike haline gelen sera gazı etkisini araştırmak üzerinde yoğunlaşan görev dahilinde Venus Express uzay aracı önümüzdeki hafta fırlatılacak. Bu görevle bilim adamları, Venüs’te yoğun bir şekilde bulunan sera gazı etkisini incelemeyi hedefliyor.

  Başını İngiliz bilim adamlarının çektiği 140 milyon sterlinlik görev boyunca, Dünya’nın “şeytani ikizi” olarak adlandırılan sıcak gezegen Venüs’ün sıra dışı doğası araştırılacak. Bilim adamları araştırmalar doğrultusunda, Dünya’da giderek daha büyük bir sorun haline gelen küresel ısınmayla ilgili olarak daha kesin tahminler yürütmeyi amaçlıyor.

   

  Güneş’e en yakın ikinci, Dünya’ya ise en yakın birinci gezegen olma özelliğini taşıyan Venüs, sahip olduğu sülfürik asitten oluşan yoğun bulut tabakasıyla Güneş Sistemi’nin en az tanınan gezegenlerinden birisi konumunda bulunuyor.

   

  Venüs’ün Dünya ile eş zamanlı bir şekilde ve aynı materyallerle oluştuğu tahmin ediliyor. Venüs, Dünya ile aynı değerde olan boyut, kütle ve yoğunluk değerlerine de sahip bulunuyor. ‘Şeytani ikizin’ ortalama sıcaklık değeri ise 460 santigrat derece civarında.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı