Gündem Haberleri

  Avrupa’nın en gürültülü yarışı

  Cahit Akyol
  01.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Saatte 100 kilometreyle viraja giren, 160 kilometreyle giderken tampon tampona rekabet eden kamyonları kim izlemek istemez? 500 bin kişinin izlediği Avrupa Kamyon Şampiyonası için İngiltere Birmingham’daydık.

  İngiltere’nin Birmingham şehrinin kuzeyindeki ünlü Donington Park pistindeyiz. Binlerce seyirci tribünlere kurulmuş ve daha önce Formula 1 ve Moto GP yarışlarına da evsahipliği yapmış pistteki devasa kamyonlara dikmiş gözlerini. 2011 Avrupa Kamyon Şampiyonası’nın ilk yarışını büyük bir ilgiyle izliyorlar.
  Hepsi bu yarış için modifiye edilmiş kamyonlar kulakları sağır eden bir gürültüyle geçiyor önümüzden. Virajlara saatte 100 kilometre hızla giren 22 kamyonun pilotları, zaman zaman tehlikeli hareketler yaparak izleyenlerin yüreklerini ağızlarına getiriyor. 3.18 kilometre uzunluğundaki pistte 15 tur atarak finişe ulaşan kamyonlar zaman zaman saatte 160 kilometre sürate kadar çıkıyor. Ama bu hız bile pilotları kesmiyor, yarıştaki 160 kilometrelik hız sınırından şikayetçiler.
  FIA Avrupa Kamyon Şampiyonası’na bu ilgi sürpriz değil. Şampiyonaya tüm Avrupa’da büyük bir ilgi var. Geçen yıl Almanya’nın ünlü pisti Nürburgring’deki yarışları iki günde toplam 200 bin kişi izlemişti. 2009 sezonundaki 430 bin olan seyirci sayısı geçen yıl 500 bini geçmişti.
  Kamyon yarışlarının İngiltere’de 10 yıl aradan sonra ilk kez yapılması Donington Park’ı ana baba gününe çevirmiş. Hele pistin dışı tam görülmeye değer. Kamyon sürücüleri pistte çekişirken, Avrupa’nın birçok ülkesinden, hatta ABD’den gelmiş çok sayıda kamyon sahibi komşu otoparkta büyük bir gururla kamyonlarını sergiliyor. Hepsi de fabrika çıkışı sonrası kamyonlarını boyatmış, üzerlerine şekiller yapmış ve çeşitli aksesuvarlar takmış.
  Bu arada yarışlar da kıran kırana geçiyor. Buna karşılık hiçbir kaza yaşanmıyor. Cumartesi günkü ilk yarışı Renault Trucks’tan Alman Markus Oestreich, ikinci yarışı MAN takımından İspanyol Antonio Albacete kazanıyor. Pazar günü ilk yarışta birincilik yine Oestreich’ın. Haftanın son yarışında ise Alman pilotların çekişmesinden galip çıkan ise MAN pilotu Jochen Hahn oluyor.

  FESTİVAL GİBİ BİR HAFTA SONU

  Avrupa Kamyon Şampiyonası sadece pistteki yarıştan ibaret değil. Aslında piste gelenler festival havasında bir hafta sonu geçiriyorlar. Örneğin, Renault Trucks takımı, kamyon simülatörlerini getiriyor. Bu simülatörler sayesinde, gencinden yaşlısına her yaştan seyirci birkaç dakikalığına da olsa yarış kamyonu sürücülüğünü tadıyor. Ayrıca, çocuklar için makyaj atölyeleri, hayvan şekilli balonlar ve palyaçolar, şapkalar veya kılıçlar, yetişkinler içinse pilotlarla tanışma seansları düzenleniyor.

  En mutlu CEO
  RENAULT TRUCKS CEO’SU İTALYAN STEFANO CHMIELEWSKI

  Renault Trucks, 2007’den bu yana kamyon yarışlarına katılıyor. Bu sayede teknolojiyi ve rekabetçi ruhu bir araya getiriyoruz. Kamyon yarışları, bizim gibi üreticilere, imajımızı güçlendirme ve müşteriyle güçlü bir bağ kurma imkanı sunuyor. Renault Trucks olarak MKR Technology takımıyla kurduğumuz ortaklık sayesinde geçen yıl Avrupa takım şampiyonluğunu kazandık. Takımızı 10 yılda sekiz kez Avrupa Şampiyonu olan Mario Kress yönetiyor.

  2011 SEZONU TAKVİMİ

  Avrupa Kamyon Şampiyonası 2011 sezonunda Nisan-Ekim ayları arasında sekiz farklı ülkede, toplam 10 yarış yapılacak. Yılın takvimi şöyle: 21-22 Mayıs İtalya, 4-5 Haziran İspanya, 18-19 Haziran Fransa, 9-10 Temmuz Almanya, 30-31 Temmuz Rusya, 27-28 Ağustos Çek Cumhuriyeti, 17-18 Eylül Belçika ve 1-2 Ekim ile 8-9 Ekim’de Fransa.

  1) HATIRA FOTOĞRAFI
  Sahipleri kamyonlarına gözü gibi bakıyor. Bazıları sürekli kamyonunu silip parlatırken, yarışı izlemeye gelenler de kamyonların önünde hatıra fotoğrafı çektirdi, sahipleriyle konuşup onlardan bilgi aldı.
  2) 500 BİN EURO’LUK KAMYONLAR
  Avrupa Şampiyonası’nda yarışan kamyonların değeri, üzerlerindeki modifikasyonlar nedeniyle yaklaşık 500 bin Euro’ya kadar çıkıyor.
  3) 14 SANİYEDE 160 KİLOMETRE HIZA ÇIKIYOR
  Yarıştaki kamyonlar yedi saniyede 60 kilometreye, ikinci yedi saniyedeyse 160 kilometre hıza ulaşabiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı