Gündem Haberleri

  Avrupa krizi Asyalı şirketleri vuruyor

  Financial Times
  23.05.2010 - 16:25 | Son Güncelleme:

  Avrupa'daki ekonomik kriz endişesiyle euronun değer kaybetmesi, Asya'dan bu kıtaya yapılan ihracatı daha pahalı hale getirerek, bölgedeki şirketlerin olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

  Asyalı şirketler, euro bölgesinde yaşanan sorunların finansal krizden çıkmaya çalışan kıtada zaten yavaş olan toparlanmayı sekteye uğratacağı ve ithalat talebini olumsuz yönde etkileyeceğinden korkuyor.

   

  Çin Ticaret Odası Enformasyon Dairesi makine ve elektrikli ürünler birimi direktörü Qi Zhongyi konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, birçok Çinli şirketlerin, euronun bu sene başından beri yuan karşısında yaşadığı yüzde 14.5'lik düşüş nedeniyle "büyük kayıplar" yaşadığını söyledi.

   

  Qi, "Tam anlamıyla kapsamlı bir araştırma yapmadık ve kaybın ne kadar olduğu konusunda elimizde net bir rakam yok, ancak kayıpların sadece makine ve elektrik ürünlerin ihracatıyla sınırlı olmadığı da açık" dedi.

   

  Çin'in, Avrupa Birliği'ne (AB) yaptığı ihracat geçen sene 236 milyar dolar olarak gerçekleşti.Ülkenin toplam ihracatının yüzde 19.7'sine denk gelen bu oran aynı zamanda AB'yi, Çin'in en büyük ihracat pazarı haline getirdi. Aynı dönemde AB'nin, Çin'e yaptığı ihracatın miktarı ise 128 milyar dolarda kaldı.

   

  Dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden Rio Tinto'nun CEO'su Tom Albanese, Avrupa'daki krizin 'dış' etkisi mevcut durumda Çin'in büyümesine yönelik en büyük tehdidi oluşturduğunu, bu durumun da şirketin Çin'e yaptığı satışları da etkileyeceğini söyledi.

   

  Albanese ayrıca yuanın, euro karşında güçlenmesinin Çin'in para biriminin dolar karşısında değer kazanmasına izin verme kararını bu yılın sonuna kadar ertelemesini de beraberinde getirebileceğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı