Gündem Haberleri

  Avrupa Konseyi'nden Türkiye'ye "insan hakları" çağrısı

  A.A.
  15.10.2011 - 18:03 | Son Güncelleme:

  Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Thomas Hammaberg, “Türkiye'de insan hakları ilkelerinin yargı sistemine kararlı bir şekilde yerleşmesi” çağrısında bulundu.

  Hammarberg, Türkiye'ye yaptığı beş günlük ziyaretin ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye'de uzun süredir yargı sisteminin işleyişindeki sorunların, insan hakları ve temel haklardan yararlanılmasını olumsuz etkilediği” görüşünü savundu.

  Yargıç ve savcıların tarafsızlığı ve bağımsızlığı, ön tutukluluk süresinin ve adli sürecin uzunluğunun önemli sorunların arasında yer aldığına dikkati çeken Hammarberg, hükümetin özellikle bu konulara önem vermesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

  Avrupa Konseyi temsilcisi, dana önce de önemli reformlara imza atan Türk yetkililerin bu sorunların da aşılmasında iyi niyet ve kararlılıkla mücadele edeceğine inandığını söyledi.

  AİHM'de, 1995 ve 2011 yılları arasında Türkiye aleyhine 2.220 mahkumiyet kararı verildiğini hatırlatan Hammarberg, bu davalardan en azından 700'ünün adli yargılanma hakkının ihlali, 500'ünün kişisel özgürlükler ve güvenlik hakkının ihlal edilmesi sonucu verildiğine dikkati çekti.

  Avrupa Konseyi temsilcisi, “Hükümeti, yargı sistemindeki yapısal sorunları gidermesi ve Avrupa Konseyi standartlarına ulaşılması konusunda atılacak adımları hızlandırması için cesaretlendirdiğini” ifade etti.

  Gözaltı ve tutukluluk süresinin uzunluğuyla ilgili şikayetlere dikkate çeken Avrupa Konseyi temsilcisi, yerel mahkemelerin, tutukluluk kararı verirken, yasalarda olmasına göre, kefaletle serbest bırakma gibi seçenekleri de daha iyi değerlendirmeleri tavsiyesinde bulundu.

  Avrupa Konseyi temsilcisi, bazı suç örgütleriyle ilgili açılan davaların başında da delillerin kalitesine gerekli önemin gösterilmediği uyarasında bulundu ve dava açmanın sonuçta bir cezaya dönüşmesi gerektiğini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı