GeriGündem Avrupa Konseyi üyeleri Türkiye'de şaştı kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa Konseyi üyeleri Türkiye'de şaştı kaldı

Avrupa Konseyi Parlementer Meclisi Denetim Komisyonu Türkiye raportörleri Walter Shiwmmer ve Anderas Barsony, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konusunda incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Önceki gün Diyarbakır'a bir günlük bir gezi yapan raportörler, dün de İstanbul'da temaslarda bulundular.

Dün sabah İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir ile görüşen, daha sonra da Aksaray'daki Emniyet Müdürlüğü'nün çeşitli birimlerini ve nezarethaneleri gezen Shiwmmer ve Barsony, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecindeki sorumluluklarını yerine getirip getirmediğini görmek için Türkiye'de bulunduklarını vurguladılar. Terörle mücadelede polisin uygulamaları, insan hakları gibi konularda çalışmalar yaptıklarını belirten raportörler, ‘‘Belirli ölçüde tatmin olduk. Ancak sivil toplum örgütleri ile resmi yetkililerin açıklamaları çelişiyor. Değerlendirmelerimizi Avrupa Parlamentosu'na rapor halinde sunacağız’’ dedi.

ERDOĞAN'A ZİYARET

Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'ı da makamında ziyaret eden raportörler, Erdoğan'ın okuduğu şiir yüzünden hüküm giymesi durumunda, Strasbourg'daki İnsan hakları mahkemesine gidebileceğini söylediler.

Bu arada, türbanlı oldukları gerekçesiyle sınavlara giremediklerini belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 4'ncü sınıf öğrencisi Sevil Baş ile İstanbul Tıp Fakültesi 4'ncü sınıf öğrencisi Ayşe Filiz, çektikleri sıkıntıları anlatan bir belgeyi raportörlere sundular.

HANGİSİ DOĞRU

Shiwmmer ve Barsony, İstanbul'a geçmeden önce Diyarbakır'da yaptıkları açıklamada da, bir bakıma şaşkınlıklarını dile getirdiler. Köyleri boşaltılan vatandaşlar için yaptırılan 500 evlerde dolaşan raportörler, şöyle dediler: ‘‘Yetkili makamlar, işkencenin ne gözaltı ne de tutukluluk durumunda yaşanmadığını, işkence konusunda kendilerine şikayetin söz konusu olmadığını, ifade özgürlüğü konusunda da herhangi bir tutuklamanın olmadığını açıklarken, sivil toplum örgütleri ise işkence iddialarının halen var olduğunu ve kendilerine birçok başvurunun yapıldığını, Kürtçe olarak hiçbir yayının yapılamayacağını söylediler. Tüm bu açıklamalara karşı, Özgür Gündem gazetesi OHAL'de yasaklanırken, günlük ve haftalık yayınlanan Kürtçe dergi ve gazete bulunmaktadır. Önce tüm belgeleri dikkatle izleyeceğiz, TBMM'den destek isteyeceğiz.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle