Gündem Haberleri

  Avrupa Konseyi, Türkiye'yi ifade özgürlüğü için uyardı

  Zeynel LÜLE / BRÜKSEL
  25.07.2001 - 01:30 | Son Güncelleme:

  Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Türkiye'den yasalarını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüyle ilgili maddesine uyumlu hale getirmesini isteyen bir karar aldı.

  Ayrıca Türkiye'de bu nedenle yargılanıp hüküm giymiş olan 17 kişinin, ‘özlük haklarının iadesini’ talep etti.

  Bakanlar Komitesi kararında, aralarında Fikret Başkaya, Haluk Gerger, İbrahim Aksoy gibi yazar ve eski milletvekili ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin bulunduğu 17 kişi ve kuruma yönelik yargı hükümlerinin silinmesi ve hüküm giymeleri nedeniyle oluşabilecek sivil yaşamlarındaki engellerin ortadan kaldırılması istendi.

  Sözkonusu 17 dava, AİHM'ye gitmiş ve tümünde de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade ve düşünce özgürlüğünü güvence altına alan 10'uncu maddesinde ihlal bulunmuştu. Davacılar, Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesi ile TCK'nın 312. maddesi nedeniyle yargılanmış ve mahkûm olmuşlardı.

  Bakanlar Komitesi, davacıların hepsinin yazdıkları makale, kitap, broşür veya kamuya yönelik sözlü mesajlardan ötürü hüküm giydiklerine dikkat çekti ve bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüyle ilgili 10'uncu maddesine aykırı olduğunu vurguladı. Kararda, AİHM üyesi ülkelerin, mahkemenin hükümleri doğrultusunda yasalarını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle uyumlu hale getirme yükümlülükleri bulunduğu da hatırlatıldı. Kararda, Türk Hükümeti'nin Eylül 1999'da ceza yasalarını gözden geçireceğini duyurduğu, ancak reformun bugüne kadar gerçekleştirilmediğine işaret edilerek, kararın çıkmasına neden olan 17 davada hüküm giyen davacıların cezalarının silinmesi istendi. Karara yol açan davacılar şunlar: İbrahim Incal, Günay Arslan, Fikret Başkaya, Ahmet Zeki Okçuoğlu, Ümit Erdoğdu, Selami İnce, Haluk Gerger, Hasan Karataş, Can Polat, Kamil Tekin Sürek, Selami Öztürk, Ümit Erdoğdu, Pelin Şener, Hasan Karataş, İbrahim Aksoy, Aslantaş ve Özgür Gündem Gazetesi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı