Gündem Haberleri

  Avrupa Konseyi Loizidu kararını tekrar görüşecek

  Hürriyet Haber
  14.10.2003 - 12:33 | Son Güncelleme:

  Avrupa Konseyi'nin büyükelçiler seviyesinde toplanan delegeler komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Kıbrıslı Rum Titiana Loiziduhakkında Türkiye aleyhine verdiği tazminat kararını yarın bir kez daha görüşecek.

  Delegeler komitesinin geçen hafta yaptığı toplantıda bir sonuca varılamamış ve konunun bir sonraki hafta tekrar ele alınmasına karar verilmişti.

  Türkiye, geçen Temmuz ayında yapılan toplantıda, AİHM'in Loizidu ile ilgili kararının gereğini, Ekim ayında yapılacak ilk delegeler komitesi toplantısına kadar yerine getireceğini açıklamıştı.
     
  ŞARTLI TAZMİNAT
     
  Geçen hafta yapılan toplantıda, AİHM'in kararı gereği faizleri de içinde olmak üzere Loizidu'ya yaklaşık 900 bin dolar tazminat ödemek için hazır olduğunu belirten Türkiye, bunun yanı sıra davanın diğer Rumların, Türkiye aleyhine yaptığı başvurulara örnek teşkil etmemesiniistemişti.

  Türkiye, bu konudaki yayınlayacağı tek taraflı bildiriye, delegeler komitesi toplantısı sonunda çıkacak karar metninde ısrarla atıfta bulunulması talebinde bulunmuştu.

  Avrupa Konseyi'nde yapılan toplantıda, başta Yunan ve Rum heyetleri olmak üzere, AB ülkelerinin bu konudaki itirazlarından bir sonuç elde edilememişti.

  Türkiye, delegeler komitesi sonunda yayınlanacak kararla birlikte,çekincelerini ortaya koyan bir bildiri yayınlamak istiyor.

  Söz konusu bildiride, davanın Rumların bundan sonraki başvurularına örnek teşkil etmemesini bir kez daha dile getirmek isteyen Türkiye, KKTC meclisinin, Rumların, adanın kuzeyindeki mal ve mülkleri için KKTC'deki mahkemelere başvurmalarına olanak sağlayan yasayı kabul ettiğine dikkati çekerek, Rum başvurularının artık AİHM'de kabul edilmemesini isteyecek.

  Türkiye bildiride ayrıca, tazminatı ödeme niyetinin, Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanıdığı anlamına gelmediğini vurgulayacak.

  Avrupa Konseyi'nin karar organı bakanlar komitesi, son 5 yılda, Türkiye'nin AİHM kararını yerine getirmesini talep eden 3 kararı kabuletmişti.

  Türkiye'nin, AİHM'nin Louzidu kararı gereği tazminat ödemeyi reddetmesi, Ankara ve Strasbourg arasında uzun süre diplomatik sorun yaratmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı