Gündem Haberleri

  Avrupa Doğu’ya gidiyor

  ANKARA
  19.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Fransız tarihçi Lucien Febre’den yaptığı alıntıyla, “Avrupa’nın sınırları Avrupa medeniyetinin sınırlarıdır. Ancak Avrupa medeniyetinin sınırları stabil değildir. Genelde Doğu’ya doğru yol almaktadır” dedi.

  Napolitano, dün “Geçmişin mirası ve geleceğin meydan okumaları: Küresel dünyanın yeni dengelerinde Türkiye ve Avrupa” konulu konferans verdi. Konuşmasına, “Türkiye Avrupa ilişkilerini, AB’nin ve entegrasyonun koyu bir savunucusu olan bir İtalyan olarak bu çerçevede değerlendireceğim” diyerek başlayan Napolitano, özetle şunları söyledi: “AB’nin temelinde yer alan ve ‘2. maddede zikredilen değerlere saygı gösteren ve yaygınlaştırılmaları yönünde çaba sarf edeceğini taahhüt eden her Avrupa ülkesi, Birliğin üyesi haline gelebilir’ maddesine dikkat çekerim. Türkiye’nin müzakerelere katılması kararı sırasında Konsey’in ‘Müzakerelerin paylaşılan hedefi, Türkiye’nin birliğe katılımıdır’ cümlesine yer verdiğine de dikkatinizi çekerim. Bu karardan geri adım atılması birliğin kredibilitesini düşürür ve bu sadece Türk halkının gözünde olmaz. Türkiye’deki reform sürecinin somut gelişimlerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Türkiye’nin entegrasyonunun AB açısından önemini kavramak güç değildir. Türkiye ekonomisinin dinamizmi, özellikle de mevcut ve müstakbel enerji tedarik yolları ile büyük rol oynamaktadır. Türkiye, İslam dünyasının ılımlı yönde gelişimine katkıda bulunabilecek olan Avrupa ile İslamiyet arasında köprü ülke konumundadır.”

  İtalya Cumhurbaşkanı’na ilgi

  İTALYA Cumhurbaşkanı Giorgino Napolitano, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde, ‘Geçmişin Mirası ve Geleceğin Meydan Okumaları-Küresel Dünyanın Yeni Dengelerinde Türkiye ve Avrupa’ başlıklı bir konferans verdi. Gelişinde Ankara Üniversitesi Rektörü Cemal Taluğ tarafından kapıda kaşılanan Napolitano, üniversite öğrencileri tarafından ilgiyle izlendi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı