Gündem Haberleri

  Avrupa da donuyor: 37 ölü

  Hürriyet Planet
  31.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa'nın doğusunu etkisi altına alan yoğun kar yağışı ve dondurucu soğuklar nedeniyle 37 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

  Yetkililer, Doğu Avrupa ülkelerinde -20 dereceye kadar düşen hava sıcaklıkları nedeniyle acil durum önlemleri alındığını, okulların kapatıldığını ve güç kaynaklarının kesildiğini belirttiler. Ayrıca, acil durum sığınaklarının açıldığını ifade eden yetkililer, insanları dikkatli olmaları ve dışarı çıkmamaları konusunda da uyardı.

  Ukrayna Acil Durum Bakanlığı, geçen hafta 3 gün içinde 18 kişinin donarak öldüğünü, 500 kişinin de vücut ısılarının düşmesi ve soğuk yanığı nedeniyle tedavi altına alındığını açıkladı.

  DOĞU AVRUPA KARA TESLİM / FOTO GALERİ

  Polonya İçişleri Bakanlığı sözcüsü Malgorzata Wozniak, cuma gününden bu yana sıcaklıkların -26 dereceye kadar düştüğünü, yaşlı ve evsiz en az 10 kişinin öldüğünü, polis ekiplerinin ısıtması olmayan binalarda soğuktan donan evsizler olup olmadığını kontrol ettiğini bildirdi.

  Sırbistan'ın iç kesimlerinde de dondurucu soğuklar nedeniyle üç kişinin öldüğü, iki kişinin kaybolduğu ve 14 belediyenin ülke çapında acil durum planını devreye soktukları açıklandı.

  Bulgaristan'da da 57 yaşında bir adamın donarak öldüğü, şiddetli rüzgarlar nedeniyle Varna limanının kapatıldığı belirtildi.

  Romanya'da dört, Çek Cumhuriyeti'nde de bir kişinin dondurucu soğuklar nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

  ALMANYA VE İTALYA DA KAR ALTINDA

  Kar yağışı ve tipi, Almanya ve İtalya’da da yaşamı olumsuz etkiledi.

  Almanya’yı etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava dalgasının etkisiyle sıcaklık hızla düşerken, ülkenin orta kesimi ve güneyi kar altında kaldı.

  DHA'nın haberine göre, İtalya’nın da büyük bölümü beyaz örtü ile kaplanırken, kış sporu düşkünleri kayak merkezlerine akın etti. Sürücülerin kış lastikleri olmadan yola çıkmamaları ve otobanlarda oluşacak olası araç kuyruklarına karşı dikkatli olmaları istendi.

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı