Gündem Haberleri

  Avrupa böyle denetliyor

  Uğur ERGAN / ANKARA
  25.10.2011 - 12:06 | Son Güncelleme:

  VAN’da özellikle yeni yapılmış çok katlı binaların yerle bir olması, Türkiye’de yapı denetim mekanizmasının yeterli; müzakere süreci yürütülen AB ile uyumlu olup olmadığını bir kez daha gündeme getirdi.

  Türkiye’de yapı denetlemesinin kağıt üzerinde AB’de ciddi boyutta liberalleştirilmiş Avrupa Yapı Denetim Konsorsiyumu (AYDK) ile uyumlu olduğu belirtildi. Avrupa ülkelerinde yapı denetimi, merkezi İngiltere’de olan AYDK’nın belirlediği normlara uygun özel ve bağımsız müfettişlerce yapılıyor.

  Özel-bağımsız müfettişler

  Ancak Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği, Avrupa’daki özel denetçilerin Türkiye’deki gibi “Evrakları getir imzalayalım” anlayışında olmadığını belirtiyor. AYDK’nun kurallarını kabul etmiş Almanya, İngiltere, Fransa, Danimarka, Avusturya, İspanya, İsveç, Hırvatistan, İzlanda, Norveç, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’da bağımsız özel müfettişler, inşaatın yapılacağı araziyle birlikte plan ve diğer konuları da ciddi şekilde denetliyor.
   
  Haber vermeden denetleme baskını

  Müfettişler, haber vermeden inşaat mahalline gidip, inşaatın onaylanmış projeye uygun olup olmadığını denetliyor. Kullanılan malzemede ve projede bir sapma belirlendiğinde, yapılan eksikliğin en kısa sürede giderilmesi için inşaatın o bölümünde veya tamamında faaliyeti durdurma yetkisine sahip. Müfettişler onay vermediği takdirde hiçbir şekilde inşaata başlanamıyor.

  Büyük projeleri bir de devlet denetliyor

  Bu ülkelerden bazılarında (Almanya, Fransa) projenin büyüklüğü ve karmaşıklığı durumunda devlet bağımsız ve özel müfettişlerin verdiği olur raporuyla yetinmiyor. Özel müfettişlerin denetiminden sonra devlet de, inşaatın onay verilmiş projeye uygun olup olmadığını inceliyor. Büyük projelerin kullanıma açılması ancak devlet makamlarının son onayından sonra mümkün oluyor. Fransa’da ayrıca devlet, büyük projelerde yeterli denetimi yapmadığını tespit ettiği özel müfettişin görev yapmasını yasaklama yetkisine de sahip.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı