GeriGündem Avkıran 16 ay sonra hakim önünde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avkıran 16 ay sonra hakim önünde

İZMİR’in Güzelbahçe eski Belediye Başkanı tutuklu Ertan Avkıran, şimdiki Belediye Başkanı Mustafa İnce'nin de aralarında bulunduğu 15 sanık hakkında ‘Görevi kötüye kullanmak, görevi ihmal’ suçlarından açılan dava 11'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Ertan Avkuran tutuklandıktan 16 ay sonra ilk kez duruşmaya çıkabildi.

İZMİR’in Güzelbahçe eski Belediye Başkanı tutuklu Ertan Avkıran, şimdiki Belediye Başkanı Mustafa İnce'nin de aralarında bulunduğu 15 sanık hakkında ‘Görevi kötüye kullanmak, görevi ihmal’ suçlarından açılan dava 11'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Ertan Avkuran tutuklandıktan 16 ay sonra ilk kez duruşmaya çıkabildi.

Özel Yetkili eski Cumhuriyet Savcısı Murat Gök tarafından 1.5 yıl önce yapılan ‘Sarmaşık Operasyonu’ kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen Güzelbahçe eski Belediye Başkanı Ertan Avkıran, ilk kez hakim karşısına çıktı. Avkıran İzmir 11'inci Asliye Ceza Mahkemesi’ne elleri kelepçeli olarak getirildi. Şu anki Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce de dahil olmak üzere 3'ü tutuklu toplam 15 sanığın yargılandığı davada, sanıkların ‘Görevi kötüye kullanmak ve görevi ihmal suçlarından’ 5 yıla kadar hapisleri istendi.
Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, sanıkların bazı özel yapılara yıkım kararı verildiği halde yıkmadıkları ve kamuya ait otopark ve köy civarındaki firanla ilgili eksiklikleri süresi içinde giderilmediği, belediyeye ait yerlerin kiralanması işini, Devlet İhale Kanunu uygun olarak vermediklerini iddia etti.

16 ay sonra hakim karşısına çıkan Güzelbahçe eski Belediye Başkanı Ertan Avkıran suçlamalarla ilgili savunmasında, “9 yıl 9 ay Güzelbahçe Belediye Başkanlığı görevini yaptım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Oldu bittiye getirilen araştırılıp bakılmadan dava açılmıştır. Daha önce de dava konusu yapılıp mahkemece beraatime karar verilen konular da dava konusu yapılmıştır. Bazı kişiler imara aykırı eski yapıları yıkarak eski haline getirdi. Buna rağmen bu iddianamede bunlar da yer almıştır. Bu da soruşturmanın taraflı oldu bittiye getirildiğini gösteriyor. İddianamede köy civarında belirtilen bir fırın da yoktur. Belediyenin 10 memuru vardır. Yıkım için gerekli araç gereç yoktur. Biz yıkım için ihale açtık ama ihaleye katılan olmadı. Büyükşehir de bize yıkım için araç temin etmedi. Bu nedenle yıkamadığımız birkaç bina vardır. Belediyenin kiraya verdiği mallarla ilgili olarak da hiçbir şekilde belediyeyi zarara uğratmadık. Kira bedelleri faizleriyle birlikte tahsil edilmiştir” dedi.

Diğer sanıklardan şu anki belediye başkanı olan ve o dönemde meclis üyesi olan CHP'li Mustafa İnce de suçlamaları kabul etmedi.
Avkıran’ın avukatı Bilge Özer, İzmir 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki iddianamede belirtilen konularla, bu davanın kopya olduğunu öne sürüp daha önce de 60'ar sayfadan oluşan belgeleri savcılığa verdiklerini ama bunların kaybolduğunu, tekrar bu delilleri mahkemeye verdiklerini belirtti. Duruşma eksik belgelerin tamamlanması için Eylül ayına ertelendi.

Ertan Avkıran’ın da bulunduğu 14’ü tutuklu 66 sanık hakkında 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma ise 2 Temmuz'da başlayacak. Avkıran ve diğer sanıklar bu davada da ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, suç örgütüne üye olma, Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme, İhaleye fesat karıştırma, Rüşvet alma, Rüşvet verme’ gibi suçmalarla 3 ile 295 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle yargılanacak. Ertan Avkıran’ın bu davada 295 yıl hapsi isteniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle