GeriGündem AvivaSA tüketimden tasarrufa geçmeye çağırıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AvivaSA tüketimden tasarrufa geçmeye çağırıyor

AvivaSA Genel Müdürü Meral Egemen, “Geleceğini Biriktir” adlı yeni projede, bireysel ve toplumsal tasarrufu teşvik etmeyi hedeflediklerini, tasarruf disiplininin yaratılmasına destek olunacağını söyledi.

Egemen, AvivaSA’nın, 7 Nisan 2008 tarihli Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre 1 milyar 181 milyon 703 bin 822 YTL toplam fon büyüklüğüne ulaştığını, 2008 sonunda 300 bin katılımcı bildirdi.

Kampanya hakkında bilgi veren Egemen, gereğinden fazla harcamak yerine, birikim yaparak, bireyin geleceğini güvence altına almak için yönlendirmeyi hedeflediklerini belirtti. Egemen, kampanyanın, kişileri, fazla harcama konusunda düşündüreceğini kaydederek, kampanyayla beraber, kişilere tasarruf disiplini yaratmada destek olunacağını dile getirdi. AvivaSA Emeklilik ve Hayat’ın, 1 Kasım 2007 tarihinde gerçekleşen birleşmeden doğduğunu anımsatan Egemen, 7 Nisan 2008 tarihli Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre 1 milyar 181 milyon 703 bin 822 YTL toplam fon büyüklüğü ve yüzde 24.13 ile sektör lideri olduğunu bildirdi. Egemen, sektör lideri olarak sektöre önderlik edileceğinin altını çizerek, yeni kampanyayla tasarrufu yükselen değer yapmanın hedeflendiğini ifade etti.

“İLK ÜÇ AYDA KATILIMCI SAYISI 6 BİNİ BULDU”

AvivaSA’nın ilk altı ayını da değerlendiren Egemen, yüzde 24,13’lük pazar payı ile sektörde en çok fona sahip olduklarını belirtti. Egemen, kalıcı liderliğin, toplumsal konulara hassas, sosyal sorumluluğa sahip bir şirket olmaktan geçtiğini kaydederek, “Esasen bireysel emeklilik ve hayat sigortacığı bu noktada toplumun daha iyi hale gelmesi için de çalışan bir sektör. Kişilerin geleceklerine sahip çıkmak için bugünden yaptıkları bir yatırım alanı. Aynı şekilde biz de AvivaSA olarak yarınlarımız için çalışıyoruz” diye konuştu. Geçen yıl toplamda sisteme dahil olan müşteri sayısının 7-8 bin olduğunu bildiren Egemen, bu yılın sadece ilk üç ayında 6 bin kişiye ulaştığını kaydetti. Egemen, 2008 sonunda 300 bin katılımcıya ulaşmayı hedeflediklerini söyleyerek, fon büyüklüğünde 1 milyon 500 bin YTL’yi aşmayı ve portföydeki kurumsal sözleşme ağırlığının yüzde 30’u geçmesinin hedeflendiğini de anlattı. EGM verilerine göre kurumsal katılım alanında 204 milyon YTL fon büyüklüğü ve 57 bin 800 sözleşme adedi bulunduğunu aktaran Egemen, 14 Nisan tahrili EGM verilerinde ise AvivaSA’nın, toplam 237 bin 165 katılımcısı olduğunu ifade etti.

“TÜRKİYE’DE, BES 3-4 YIL İÇİNDE GELİŞME GÖSTERECEKTİR”

Egemen, 2006’da OECD ülkelerinde emeklilik fonlarının toplam büyüklüğünün 16 trilyon dolar olduğunu kaydederek, bu fonların Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH)’ya oranının ise yüzde 72.5 olduğunu dile getirdi. Hollanda’da emeklilik fonlarının GSYİH’daki payının yüzde 130, İsviçre’de yüzde 122.1, İngiltere’de yüzde 77.1, ABD’de yüzde 73.7, Japonya’da da yüzde 23.4 olduğuna işaret eden Egemen, oranın Türkiye’de ise yüzde 1 olduğunu belirtti. Egemen, Bireysel Emeklilik Sigortası (BES)’in dünyada uzun yıllardır uygulandığını anlatarak, sektörün, 3-4 yıl içinde Türkiye’de de gelişme göstereceğini öngördü. Sistemin, kişilerin çalışırken elde ettikleri yaşam kalitesini emeklilik döneminde de devam etişrmelerini hedeflediğini vurgulayan Egemen, bu amaçla katılımcıların düzenli birikim yapmalarında teşvik edildiğini söyledi. Egemen, Türkiye’deki BES’e katılımcı sayısının 14 Nisan tarihli EGM verilerine göre, 1 milyon 543 bin 575 kişiye ulaştığının altını çizerek, aynı verilerde toplam sözleşme sayısının 1 milyon 673 bin 831, bu rakamın 1 milyon 255 bin 792’sinin bireysel, 418 bin 39’unun da grup sözleşmesi olarak gerçekleştiğini anlattı. Grup sözleşmelerinin, toplam sözleşme içerisinde yüzde 25 civarında bir paya sahip olduğunu belirten Egemen, AvivaSA olarak 2008 yılı sonunda toplam katılımcı sayısının 2 milyon kişiye yaklaşacağını, fon büyüklüğünün ise 7 milyar YTL civarında olacağını öngördüklerini dile getirdi.

Ekonomik dalgalanmaları büyük bir endişeyle izlediğini belirten Egemen, “Ama bizim trendimizde herhangi bir olumsuz etkisi yok. Bir etki olacaksa en fazla hayat sigortası tarafında olabilir” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle