GeriGündem Avcılar acılarını sarıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avcılar acılarını sarıyor

Türkiye'yi salı gününün ilk saatlerinde sarsan depremin İstanbul'da en çok can yaktığı ilçelerden Avcılar'da dün de kurtarma çalışmaları günboyu sürdü. Hadımköy 1'inci Zırhlı Tugayı ile Alemdar Kışlası'ndan gelen 150'yi aşkın asker, 30'a yakın AKUT (Acele Kurtarma Türkiye) görevlisi, polis, belediye işçi ve görevlileri, Sivil Savunma, itfaiye ekipleri ve vatandaşların sıcak altında yürüttükleri çalışmalara Almanya'dan da yardım eli uzandı. Hamburg'dan gelen Gönüllü Kurtarma Timi eğitimli köpekler aracılığıyla göçükler altında yaşayan biri olup olmadığını, ölülerin yerlerini belirlemeye çalıştı. Belediye, kamu ve özel kuruluşların vinçleri ile kazma kürekler yine olay yerindeydi. E-5 Karayolu'nun Avcılar-Büyükçekmece hattında ve ara sokaklardaki çoğunluğu tamamen çökmüş olan binaların önünde yakınlarını kaybedenlerin gözyaşı, binaların dayanıksızlığına karşı tepkisi vardı. ‘‘Belki sağdır’’ bekleyişi ise her geçen dakika yerini yakınların naaşının bulunmasına yönelik isteğe bırakıyordu.

BÖYLE MANZARA GÖRMEDİM

İstanbullular, Avcılar'da birçok bina sağlamken müteahhitlerin malzeme hırsızlığı nedeniyle çöken binaların olduğundan yakındı. Alman heyetten bir görevli de ‘‘Binaların sandviç gibi yukarıdan aşağıya çökmesinin ölü sayısını arttırdığını, durumu kötüleştirdiğini görüyorum. Tamamen yerle bir bölgeler gördüm, ama sağlam binalar arasında çökmüş binaların yer aldığı böyle bir manzarayı ilk kez görüyorum’’ dedi.

Dün, öğle saatlerinde Avcılar'daki göçüklerde inceleme yapan İstanbul Valisi Erol Çakır kurtarma çalışmalarına yönelik eleştirileri insafsız olarak niteleyerek herkesin elinden geleni yaptığını söyledi. E-5 üzerinde yerle bir olmuş Aydoğu Apartman'ın yıkıntısının üzerinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çakır, ‘‘Acılı vatandaşların sitemlerini anlayışla karşılıyorum. Ancak çalışmalar oldukça iyi yürüyor. Devlet de özel kuruluşlar da elinden geleni yapıyor. Basının da insafsızca eleştirmemesi lazım. Çıkan bazı yanlış haberler kurtarma ekiplerinin moralini bozuyor’’ dedi. İstanbul'da dün saat 12.00 itibarıyle 298 ölü, 1300 yaralı olduğunu belirten Çakır, yaralıların tedavisinin devlet tarafından üstlendiğini söyledi, binalardaki ihmallerde sorumlu olanların da yasal prosedürün uygulanacağını öne sürdü. Çakır, İstanbul'un depremde zarar gören civar kent ve ilçeler için de imkanlarını seferber ettiğini anlattı.

İKİ ÇOCUK FOTOĞRAFI BİR BEBEK

E-5 Karayolu Avcılar-Büyükçekmece hattında, yolun sol kenarındaki Denizyalı Apartmanı'nın önündeki molozun üzerinde iki erkek çocuğu fotoğrafı yanı başlarında da bir oyuncak bebek. Belki iki komşu ailenin çocukları, belki de akrabalar, belki ikisinden biri ya da ikisi korkunç deprem öncesi bu bebekle oynadılar. 9 katlı, tamamen çökmüş binanın kalıntıları arasındaki en göze çarpan eşyalar hiç şüphesiz bu fotoğraflar ve bebek. Çocukların fotoğrafları, oynadıkları bu bebek ve yerlere saçılmış olan başka oyuncaklar sapasağlam, ama çocuklar deprem kurbanı. 4-5 kişinin sağ çıktığını söyleyen binanın yanındaki aliminyum doğrama atölyesi çalışanları da üzüntüyle fotoğraftaki çocukların depremde öldüklerini anlatıyorlar.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle