Gündem Haberleri

  Avcı: Susturamazlar

  Hürriyet Haber
  01.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tutuklu istihbaratçı Hanefi Avcı, dün Beypazarı Cezaevi'nde kendisini ziyaret eden Sabri Ergül'e içini döktü. Ergül, Deniz Baykal'ın bilgisi dahilinde yaptığı ziyarette, Avcı'ya moral verdi ve CHP olarak arkasında olacaklarını söyledi. Avcı, Ergül'e ‘‘Susurluk'u kapatmak için susturmak istediler ama susmayacağım’’ dedi.

  MİT'in gizli telefonlarını açıklamaktan tutuklanan ve hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Hanefi Avcı, ‘‘Tutuklanarak susturulmak istendim. Benim gibi bilgisi olup da konuşacak olanlara susun denildi. Ama susmayacağım’’ dedi.

  Avcı da Susurluk olayının mutlaka çözülmesini, kendisinin bu amaçla elinden geleni yapacağını söyledi ve ‘‘Birgün birileri samimi olarak çıkar ve 'ben bu işe bakacağım, Türkiye'yi hukuk devleti yapacağım' derse, biz de o zaman elimizden gelen gayreti gösteririz’’ dedi. Avcı'nın Ergül'e anlattıkları şöyle:

  SİLAHIMI ALDILAR

  Maraş'ta izindeydim. ‘Tebligatın elden yapılması isteniyor, Emniyet’e gel' dediler. Emniyete gittim silahımı ve kimliğimi aldılar. Genel Müdür'ün özel talimatı var dediler bana. Ben meslekten tart edilmedimki, silahımı niye aldılar?

  SAVCI BİLE SUÇA ŞAŞIRDI

  Tutuklanmama neden olan bu şikayet benim hakkımda 7 ay önce yapılmıştı, üç ay önce de ifade vermiştim. Savcı bile bana, 'Allah Allah niye böyle şeyden şikayette bulunmuşlar' dedi. O bile şaşırmış.

  REZALET AYYUKA ÇIKMIŞ

  Yeşil denilen Allah'ın belası adamın irtibatları belli. Antalya'da evi var. Burda birçok insanla beraber kalıyor. Burası bir karargah gibi kullanılıyor. MİT'in kendi adamları da bu evde beraber kalıyor. Ev bir yuva haline dönüşmüş.

  BENİ SUSTURMAK İSTEDİLER

  Ben konuştuğum için 'Bunun susması lazım' dediler. Nasıl susturalım diye araştırdılar. Buna ne bulalım, gizlilik raporu alalım, MİT'in bu telefonu gizlidir diye rapor çıkarttılar. Albay dava açıyor, yarbay tutukluyor, binbaşı da gizlilik raporu veriyor.

  15 yıl hapis istemiyle dava açıldı

  MİT'in kullandığı telefon numaralarını açıkladığı için tutuklanıp cezaevine konulan, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkan Yardımcısı Hanefi Avcı hakkında, DGM Savcılığı da dava açtı. Ankara DGM, Avcı hakkında, ‘gizli kalması devletin emniyeti icabından olan malumatı istihsal ettiği ve bunları açıkladığı’ gerekçesiyle, 15 yıldan az olmamak üzere ağır hapis cezası istemiyle dava açtı.

  Ergül: CHP olarak arkandayız, üzülme

  TUTUKLANDIĞIMI GAZETECİDEN ÖĞRENDİM

  Maraş'tan Ankara'ya döndüm, açığa alındım ama göreve başlamak için bekliyorum Ankara'da. Bir gazeteci beni aradı, ‘Abi tutuklanmışsın’ dedi. Ben de şaka yapma dedim, inanmadım. Sonra araştırdım baktım ki doğru.

  SUÇ BÖYLE YAYILIYOR

  Burada sorun şu: Bürokrasinin keskin bir hiyerarşisi vardır. Alttaki her ne yaparsa, hat hat yukarı doğru gidiyor. Ama herkes bilmiyorum numarasına yatıyor. Belki günahı yok bazılarının ama biraz müsamahası var. Zamanla gözyummuş onun için şimdi ona karşı korkuyor, çekiniyor. Dalga dalga suç yayılıyor.

  DEĞİŞTİM

  Bana deseler ki 15 yıl önce Sabri Ergül kim? Ben o hain bir insan derdim. Ama şimdi neyin doğru, neyin yanlış olduğunu daha iyi anlıyorum.

  BENİ CEZAEVİNDE YILDIRAMAZLAR

  Susturmak için bana bu yapıldı, ama cezaevinde falan geri adım atacak değilim. Birileri sahip çıkarsa, biz de her türlü çabayı fazlasıyla gösteririz. Kolay kolay bırakmayız o işi. Bir süre sessiz kalacağım belki, ama bir gün birileri samimi olarak çıkar ve 'ben bu işe bakacağım, Türkiye'yi hukuk devleti yapacağım' derse biz de o zaman elimizden gelen gayreti gösteririz.

  ERGÜL: BU ÜLKE SAHİPSİZ DEĞİL

  Moralinizi bozmayın, zamanında böyle şeyler bize de oldu. Gelir geçer, memleketin görev yapan namuslu kamu görevlileri, askerleri, polisleri bu ülkede yanlız değil, bu ülke sahipsiz değil. Sayın Genel Başkanımın da anlayışı budur. Muhterem eşine 300 milyara daire alan vali oluyor, sizin gibi dürüstlüğüyle tanınanlar bu duruma geliyor. Bunlar gelip geçicidir. Moralinizi yüksek tutun. Kamuoyu anlıyor sizi. Sizin açıklamalarınız, hangi siyasal düşüncede olursa olsun, vatandaşları müthiş etkiledi. Sizin bu olayınızı anlatacağız herkese.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı