GeriGündem Avatar'a karşı Konfüçyus
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avatar'a karşı Konfüçyus

Avatar'a karşı Konfüçyus
refid:13479882 ilişkili resim dosyası

Hong Kong'un megastarı sinema oyuncusu Chow Yun-fat, başrolünü oynadığı "Konfüçyüs"ün "Avatar" kadar başarılı bir film olacağını söyledi.

Hong Kong filmlerindeki ganster rolleriyle ikonlaşan Chow, hükümetin  desteğiyle 22 milyon dolara çekilen Konfüçyüs'ün Pekin'deki resmi galası  sırasında düzenlenen basın toplantısında Çin alimlerinin geleneksel giysileri  içinde yaptığı açıklamada, filmin Çin'de 500 milyon yuandan (73 milyon dolar)  fazla hasılat yapmasının beklendiğini belirtti.

Chow, "İki film aynı zamanda gösterilse Avatar'a giden Konfüçyüs'e de  gider, Konfüçyüs'e giden Avatar'a da gider. İkisi farklı türden film, ama ikisi  de insanlık hakkında" dedi.

Çin'de 22 Ocakta genel gösterime girecek film, Çin'de son yıllarda resmi  olarak da canlanan Konfüçyüsçülüğün bir parçası olarak görülüyor. Kültür Devrimi sırasında resmen kınanan ve binlerce heykeli Kızıl  Muhafızlar tarafından kırılan Konfüçyüs'ün heykelleri son yıllarda yaygınlaştı. Konfüçyüsçü klasik kitaplar üniversitelerde yeniden itibar kazanırken,  hapishanelerde mahkumlara Konfüçyüs felsefesi dersleri verildiği belirtiliyor. Çin hükümeti, yurt dışında Çin dilini ve kültürünü yaygınlaştırmak için  2004 yılında Konfüçyüs Enstitüsü adıyla kültür merkezleri kurmaya başladı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle