Gündem Haberleri

  Avatar sinemalarda

  Hürriyet Haber
  18.12.2009 - 16:33 | Son Güncelleme:

  3 boyutlu üretilen ve yapımı 14 yıl süren en yüksek bütçeli film olarak akıllara kazınacak Avatar, sinema tarihinin en önemli yapımları arasında şimdiden yerini aldı.

  Çığır açacak film Avatar yarın sinemaseverlerle buluşuyor. Film, Na’vi adlı yok olmak üzere olan bir halkın yaşadığı Pandora gezegeninde geçiyor. Yarı-felçli bir savaş gazisi olan Jake Sully, kendilerine özgü dilleri ve kültürü olan, barış ve doğa ile örtülü bir çevrede yaşayan Na’vi halkının arasına gönderilir. Askerî bir şirket uzaktaki bu gezegeni ve barındırdığı kaynakları incelemek üzere Avatar adlı bir program oluşturmuştur.

  Bu program ile insanlar genetik mühendislik sonucu yarı insan yarı Na’vi haline getirilir ve misyoner olarak Pandora’ya gönderilirler.

  Botanist Dr Grace Augustine ile programa gönüllü olarak katılan Jake’in bedenlerinin Avatar’ı yaratılacak ve böylece Jake’e de felç olmuş bedenini başka bir formda kullanma şansı verilmiş olacaktır. Na’vi halkından Prenses Neytiri ile tanışan Jake, kendisini Pandora’ya gönderen tehlikeden bu halkı savunurken bulur.

  Filmin İngiltere’de vizyona girmesinin ardından da söylentiler çıkmaya başlamıştı. Guardian, Avatar’ın aslında söylenenin iki katı bütçeye sahip olduğunu yani 500 milyon dolara mal olduğunu ve 3D efektlerin izleyicilerin midesini bulandırdığı iddialarının doğruluk payı olmadığını yazdı. 
  Filmin bir fiyasko değil, beklenenden çok daha iyi bir yapım olduğunu yazan Guardian ve Telegraph, filmin, plastik gözlükle izleyicilerini başka bir dünyaya götürdüğünü belirtti.

  Avatar sinemalarda

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı