Gündem Haberleri

  Avanta cepte mafya bağlantısı

  Hürriyet Haber
  11.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Telekom'un dağıttığı 5 bin avanta cep telefonundan, yeraltı dünyası da payını almış. Hiçbir kaydı olmadığı için görüşme ücreti de ödemeyenler arasında, yeraltı dünyasının ünlü ismi Alaattin Çakıcı'nın bulunduğu ortaya çıktı.

  Faruk Bildirici'nin ‘‘Gizli Kulaklar Ülkesi’’ adlı kitabında, Çakıcı'nın kayıt dışı telefonunun ilginç öyküsü anlatılıyor.

  Hürriyet'in kamuoyuna dün manşetten duyurduğu ‘Avanta Cep Telefonu Skandalı’yla, yeraltı bağlantısı ortaya çıktı. Kütük dışı tutularak kayıtlara geçirilmeyen yaklaşık 5 bin cep telefonunundan bir kısmının, karanlık isimlere verildiği belirlendi.

  Kayıt dışı cep telefonlarından birinin yeraltı dünyasının ünlü ismi Alaattin Çakıcı'ya verildiği, Hürriyet yazarı Faruk Bildirici'nin yeni yayınlanan ‘‘Gizli Kulaklar Ülkesi’’ adlı kitabında da yer aldı. Kitapta, Çakıcı'nın yurtdışına kaçışından sonra kayıtdışı cep telefonunun kapatılması, ayrıntılarıyla anlatıldı.

  Bir süre önce görevden alınan dönemin Telekom Genel Müdürü Cengiz Bulut, Hürriyet'e kayıt dışı telefonların bir çok kişiye verildiğini doğruladı. Bulut, şunları söyledi:

  ‘‘Kayıt dışı telefonu kim kullanmış, kim etmiş nereden bileceksin? Bunu Telsim ve Turkcell'e sormak lazım. Onlarda listesi vardır. Olay ortaya çıkınca kayıt dışılar kapatıldı. İtiraz edenler geldi aboneliği yapılmak kaydıyla açıldı. Ama gelip abone olanlar azdı, kayıt dışı telefonları kullananların çoğu gelmedi ve onlar kapatıldı.’’

  TEST İÇİN

  Bulut, kayıt dışı telefonda Telsim ve Turkcell'in Telekom ile yaptıkları sözleşmeye aykırı davrandıklarını söyledi. Bulut, ‘‘Telsim ve Turkcell firmaları, Telekom ile yaptıkları sözleşmeye göre test için kendi görevlilerine 50 civarında kayıt dışı telefon verecekti. Ama onlar anlaşma dışına çıkıp bir sürü telefon dağıtmışlar’’ dedi.

  TELSİM COMERTLİĞİ

  Bulut, Hürriyet muhabirine, 5 bin telefonun, kayıt dışı olarak vatandaşın cebinden eşantiyon diye dağıtılmasının önemli bir olay olmadığını öne sürdü. Bunun büyütülmemesini isteyen Bulut, ‘‘Türkiye'de başka yerlerde ne vurgunlar oluyor. Asıl onların üzerine gidilmesi lazım’’ diye konuştu. Bulut şunları söyledi:

  ‘‘Telsim bir tarihte kapanmıştı. Bir sürü kavgalar ve mücadeleler verildi. Telekom'un etrafa bedava telefon vermesi mümkün değil. Telsim ve Turkcell gerek test için kendi içlerinde, gerekse eşantiyon ve hediye olarak belli çevrelere kayıt dışı telefon dağıtmış. Daha sonra bunlar tesbit edilip, Telekom'un zararı bu şirketlerden tahsil edildi. Bu şebekenin en başlangıcında olan bir şey. Özellikle Telsim çok dağıtmış kayıt dışı telefonlardan.’’

  Bulut, avanta kayıt dışı telefonlardan Telekom ev Ulaştırma Bakanlığı yöneticilerine de verildiği iddialarına ise karşı çıktı. Bulut, ‘‘Telekom yöneticileri kayıt dışı telefon kullanmaz. Telekom'da servis diye bir olay var. Üst düzey yöneticilerin telefonu belli kontüre kadar ücretsizdir. Belli bir kontüre ulaşana kadar fatura gitmez, o kontürü aşınca fatura gitmeye başlar’’ dedi.

  RAKAMLAR TUTMUYOR

  Öte yandan, sayısı kontrolden çıkan kayıt dışı telefonlar yüzünden Türkiye'deki cep telefonu sayısı da karıştı. Telekom'un iki dairesindeki cep telefonu sayısı rakamlarının birbirini tutmadığı ortaya çıktı. 6.11.1996 tarihli Teftiş Kurulu inceleme raporuna göre, Türk Telekom Telekomünikasyon Dairesi'ne göre 557 bin 387, Merkez Muhasebe Dairesi'ne göre ise 556 bin 706 cep telefonu bulunuyor. Telekom'un yeni Genel Müdürü Atilla Sezgin, bu farkın Telsim ve Turkcell'in yaptığı yeni abone kayıtlarının Telekom'a 15-20 gün geç bilidirilmesinden kaynaklandığını savundu.

  Cep telefonu sayısındaki bu farkların, gelirlerin Telekom, Türkcell ve Telsim arasında pay edilmesinde de yanlışlıklar yapılmasına neden olduğu bildiriliyor. Teftiş Kurulu raporunda, sayılardaki bu yanlışlık nedeniyle Türkcell'e eksik, Telsim'e ise fazla pay ödemesi yapıldığı bildiriliyor.

  TELEKOM DOĞRULADI

  Türk Telekom Genel Müdürü Attila Sezgin, dün yaptığı yazılı açıklamada, avantadan kullanılan cep telefonlarının varlığını doğruladı. Türk Telekom'un üst yönetiminin 30 Mart'ta yenilendiğini hatırlatan Sezgin, ‘‘Yeni yönetimin temel ilkesi aksaklık ve yolsuzluk gibi tüm olayların üzerine gitmek, her sorunu açıklığa kavuşturmaktır’’ dedi. Müfettişlerin avanta telefonları kütüğe kaydettirmeye başladığını öne süren Sezgin, ‘‘Bu aboneler kütüğe kaydedilmiştir. Geriye dönük borçları da tespit edilerek, kusurlu bulunan Telsim ve Turkcell şirketlerinden tahsil edilmiştir’’ dedi. Telefondaki VIP uygulamasının da ortadan kaldırıldığını savunan Sezgin, ‘‘Ancak milli güvenlik ve ülke menfaatleri açısından önem arzeden kişi ve kuruluşların telefon numaraları Genel Müdürlüğümüzce takibe alınmıştır’’ görüşünü savundu.

  Polisin dinlediği eşantiyon telefon

  Faruk Bildirici'nin ‘‘Gizli Kulaklar Ülkesi’’ adlı kitabında, kayıt dışı telefonlar ile Alaattin Çakıcı'nın ‘‘542’’ ile başlayan cep telefonunun kapatılma öyküsü şöyle:

  ‘‘...Bu kadar fazla dağıtılan promosyon telefonlar, zamanla tam bir başbelası haline geldi. Çünkü bu telefonlar dağıtılırken, hiçbir kayıt tutulmamıştı. Kimin kullandığı, adresi vs. hiçbir bilgi yoktu. Dolayısıyla Türk Telekom fatura kesemiyordu. Ama bu telefonlar kullanılmaya devam ettiği için, tahsil edemediği faturalar karşılığında Turkcell ve Telsim'e yüzde 30'lar civarında bir ödeme yapmak zorunda kalıyordu. Çünkü ücretlendirme, konuşma sürelerine göre hesaplanıyordu ve sözleşmelere göre faturaları tahsil etmek Türk Telekom'un işiydi.

  Faturalardaki rakam giderek büyüyünce Türk teletkom şirketlere bir yazı gönderdi: ‘Adres ve isimleri belli olmayan cep telefonu kullanıcılarının aboneliklerini iptal edin.'

  Devlet büyüklerinin ücretsiz telefonlarını kapatmaya nasıl cüret ederlerdi? Telsim, Türk Telekom'a yanıt verdi: ‘Adres ve isimleri belli olmayan cep telefonu aboneleri arasında devlet büyükleri vardır. Ancak Türk Telekom olarak bu telefonların kapatılmaları için numaraları da bildirilerek açık talimat verilmesi gerekmektedir.'

  Turkcell de aynı durumdaydı. Her iki şirket de bu telefonları kapatmak yerine zaman içinde azaltma yolunu seçti. Sıfırlamak bir türlü mümkün olmadı.

  KAPATIN TALİMATI

  1996 yılının son aylarında istihbarat birimlerinden Telsim'e bir talimat geldi. Bir cep telefonunun konuşmaya kapatılması isteniyordu. Telsim yönetimi, uzmanlara talimat verdi. Kapatılması istenen 542'li cep telefonu, polis istihbaratının dinlediği telefonlardan biriydi. Telefonla en son Almanya'dan görüşmeler yapıldığı belirlenmişti. Yurtdışına çıkan telefon sadece Türkiye ile görüşme yaptığında dinlenebiliyor, sadece bulunduğu yer belirlenebiliyordu. Zaten telefonun kapatılmak istenmesinin nedeni de büyük bir olasılıkla buydu. Çünkü telefonu kullanan Alaattin Çakıcı idi. Bazıları Çakıcı'nın yerinin başkaları tarafından da bilinmesini istemiyordu. Çakıcı'nın telefonu birkaç gün sonra görüşmeye kapatıldı. Daha önemlisi görüşmeye kapatılan cep telefonu Telsim'in promosyon olarak dağıttıklarından biriydi.’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı