Gündem Haberleri

  Av yasağı geliyor

  Hürriyet Haber
  14.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Manyas’a kuş gribinin göçmen kuşlarca taşındığını belirten Çevre ve Orman Bakanı Pepe, Merkez Av Komisyonu’nun 1-2 gün içinde tüm ülkede av yasağı kararı çıkaracağını söyledi. Toplum sağlığının söz konusu olduğunu belirten Pepe, ‘Avcı arkadaşlar zevklerinden fedakarlık etsin’ dedi.

  DÜNYANIN en önemli iki göç yolundan birinin geçtiği Manyas’a kuş gribinin göçmen kuşlarca taşındığını belirten Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Merkez Av Komisyonu’nu olağanüstü toplantıya çağırdı. Pepe, ‘Komisyon bir iki gün içinde tüm ülkede av yasağı kararını çıkaracaktır’ dedi. Pepe, Hürriyet’e yaptığı açıklamada kuş gribinin göçmen kuşlar vasıtasıyla Türkiye’ye gelebileceğini öngördükleri için tüm taşra teşkilatını önceden alarma geçirdiklerini ifade etti. Geçen yıl av sezonunu erken kapattıkları için avcılardan çok tepki aldıklarını ifade eden Pepe, ‘Toplumun sağlığı söz konusu. Avcı arkadaşlarımız da zevklerinden biraz fedakarlıkta bulunsunlar’ dedi. Pepe şunları söyledi: ‘Bu bir kıyamet senaryosu değil. Ancak ciddiyetle üzerinde duruyoruz. Soğuk kanlı olmamız, panik yapmamamız gerekir. Merkez Av Komisyonu’na bu konuyla ilgili talimat verdim. Avı yasaklamak onların işi. Kuş /images/100/0x0/55eac319f018fbb8f895139egribi ilk olarak da bizim ülkemizde görülmedi. Kuş gribi görülen ülkelerde alınan tedbirler nelerdir, elde etmiş olduğu sonuçlar nelerdir bunları iyi analiz etmek lazım. Vatandaşlarımızı da doğru bilgilendirmemiz lazım. Gerekli tedbir ve uyarıları yapıp soğukkanlı olmak lazım. Ama işinde ciddiyetini göz önünde bulundurmak lazım.’

  ATMACAYA DİKKAT

  Doğa Koruma Vakfı Başkanı Nevzat Ceylan da, kuş gribinin önlenmesi için bütün yurtta kuş avının yasaklanması gerektiğini bildirdi. Göçmen kuşların ekim ayında boğazlar ve Doğu Karadeniz’den geçerek Anadolu’ya girdiğini belirten Ceylan, ‘Doğu Karadeniz’de avcılık yapmak amacıyla Atmaca yakalanmasından vazgeçilmelidir’ dedi.

  Bakan: Tek vaka tespit ettik

  TARIM
  Bakanı Mehdi Eker, TBMM Genel Kurulu’nda kuş gribi konusunda yaptıkları çalışmaları açıkladı. Marmara Bölgesi’nde, 5-9 eylül tarihlerinde kuş gribi tatbikatı yaptıklarını söyleyen Eker, şöyle dedi: ‘Şu ana kadar, Manyas’ın Kızıksa Beldesi’nde açıkta yetiştiricilik yapan bir vatandaşımızın hindi plazlarında görülen kuş gribi vakasından başka, ne Manyas’ta ne de Türkiye’nin herhangi bir yerinde bir vaka görülmüştür.’

  Kaçanı vurdular

  BALIKESİR’in Manyas İlçesi Kızıksa Beldesi’nde ortaya çıkan kuş gribi salgınına karşı alınan önlemler devam /images/100/0x0/55eac319f018fbb8f89513a0ediyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevlileri, kaçan kanatlı hayvanları tüfekle vurmaya başladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen 16 kişi, dün köy ve mahallelerdeki belediyeye bildirilmeyen kanatlı hayvanları araştırdı. Müjgan Yakın’ın kümesinde sakladığı 40 tavuk ve 30 ördek, itlaf edilmek üzere alındı. Görevliler bu sırada kaçan iki kazı, tüfekle ateş ederek vurdu. Bunu görüp sinirlenen Yakın, vurulan hayvanların tüylerini yolarak, ‘Böyle insanlık olmaz. Ben 70 hayvanı kendilerine verdim. Kazları neden vuruyorlar. Tüylerinden yatak yapacağım, hayvanın etlerini de yiyeceğim’ diyerek tepki gösterdi.

  Tavuk leşi paniği

  ADANA’nın merkez Yüreğir İlçesi semt pazarında 3 çuval içinde 50 kadar tavuk leşi bulunması, kuş gribi paniğine neden oldu. Tavukların kuş gribinden telef olabileceği ihtimaline karşı, bu leşlerden biri ile kamyonda satışı yapılan canlı tavuklardan ikisi, Tarım İl Müdürlüğü Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Laboratuvarı’na gönderildi. Tavuk leşleri kireçlenerek gömüldü.

  CHP teftişi

  CHP’nin, Kuş Gribi’nin görüldüğü Kızıksa’da araştırma ve incelemelerde bulunmak üzere gönderdiği 5 milletvekili dün bölgeye vardı. CHP Sivas Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Sözen, ‘Bölgede en fazla antiseptik madde eksikliği görülüyor. Ayrıca Türkiye’de bulunmayan Antigrat ilacının ithal edilerek, ücretsiz olarak bölgede dağıtılması gerekiyor’ dedi.

  Çiftliğe kuş kovar

  ADAPAZARI’nda kuş gribi nedeniyle tavuk üretim tesisleri ile çiftliklerde yaban kuşlarını bölgeden uzak tutmak için /images/100/0x0/55eac319f018fbb8f89513a2kuş kovar’ cihaz yapıldı. Bir piliç firması tarafından geliştirilen ve ‘patlangaç’ adı verilen cihaz 30 saniyede bir ses çıkartarak yabani kuşları kaçırıyor. Cihazı geliştiren Burhan Ünlü, ‘Sistem tüple çalışıyor. Bu cihaz sayesinde serçeler, güvercinler ve yaban kuşları tesise yaklaşamıyor’ dedi.

  Yarışmalar iptal edildi

  TARIM ve Köyişleri Bakanlığı, ‘Kuş Gribi’nin yayılma ihtimalini en aza indirmek amacıyla, kuş güzellik yarışmalarına da yasak getirdi. Manisa’da Kuş Sevenler Derneği tarafından geçen pazar günü yapılması beklenen güzellik yarışmasının iptal edilmesiyle başlayan süreç, 16 Ekim’de Bursa’da yapılacak olan yarışmanın da iptaliyle devam etti.
  Ümit ÇETİN / Zafer TOKUŞ, DHA
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı