Gündem Haberleri

  AÜ'ye marşlı açılış

  Hürriyet Haber
  02.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara Üniversitesi, devlet bakanları, yargı organları başkan ve üyelerinin katılımıyla düzenlenen bir törenle yeni öğretim yılını açtı. Törene katılan Devlet Bakanı Yücel Seçkiner, eğitim reformundan söz ettiği konuşmasında, ‘‘Teokratik devlet özlemlerinin artmasını, din istismarcılarını üzücü buluyorum. Ancak, 74 yıldır akan nehri kimse geri çeviremeyecektir’’ dedi. Konuşmasında ağırlıklı olarak ‘2000 yılının eşiğinde üniversitelerin misyonu, sorunları ve çözüm önerileri’ üzerinde duran Rektör Prof. Dr. Günal Akbay da siyasileri uyardı. Akbay, ‘‘Üniversiteler, sosyal değişimlerden ne çok etkilenmeli, ne de sosyal değerleri gözardı etmelidir. Bunun için üniversitenin bağımsızlık ve özerkliğine saygı duyulmalıdır’’ dedi. Akbay, öğrencilere de ‘‘Atatürk'ün buyrukları hepinizi her zaman uyanık ve ateşli tutmalıdır. Çağdaşlığımızın kaynağı sizlersiniz’’ dedi.

  KALP KRİZİ

  Konuşmalar, konser ve plaket törenleri nedeniyle uzayan açılışta Ankara Vali Yardımcısı Ruhi Peker, kalp krizi geçirdi. Özden'in açış dersi sırasında fenalaşan Peker'e ilk müdahaleyi, salonda bulunan doktorlar yaptı. Daha sonra İbni Sina Hastanesi'ne kaldırılan Peker, yoğun bakıma yatırıldı. Üniversiteye yardımlarından dolayı Çankaya Belediyesi Başkanı Doğan Taşdelen'e, ‘Ankara Üniversitesi Dostu’ plaketi verilirken, fakülte ve yüksekokullardan birincilikle mezun olan öğrencilere başarı plaketi verildi.

  10'uncu Yıl’ı okudular

  Geçen öğretim yılına laiklik mesajı ile başlayan Ankara Üniversitesi, bu yıl da muhteşem bir açılış düzenledi. Başta Devlet Bakanı Yücel Seçkiner ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, yargı organları başkan ve üyeleri ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, rektör ve dekanların öncülük ettiği bilim adamları, hep bir ağızdan 10'uncu Yıl Marşı'nı söyledi. İzleyicilerden oluşan dev koro, TRT Çoksesli Korosu tarafından alkışlandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı