Gündem Haberleri

  ‘Aurelio Türk olsa da kalbi Brezilyalıdır’

  Tahsin ÜLKER/ ADANA, (DHA)
  15.08.2006 - 12:33 | Son Güncelleme:

  Brezilya Dışişleri Bakanı Celsu Amorim, Türk vatandaşı olup ‘Mehmet’ adını alan ve Milli Takım kadrosuna da alınan Brezilya asıllı futbolcu Aurelio için, “Globalleşen dünyanın bir sonucu. Aurelio Türk olsa da kalbi Brezilyalıdır” dedi.

  Lübnan’da ateşkes ilan edildikten sonra bu ülkeye gitmek üzere İstanbul’dan bir grup Brezilyalı ile uçakla Adana’ya gelen Bakan Celso Amorim’i Adana Vali Yardımcısı Abdullah Dölek karşıladı. Vali Yardımcısı Dölek, Bakan Amori’ye önceki gün, Lübnan’dan gelip Adana üzerinden memleketlerine giden Brezilyalılar ile Adanalı bürokratların yaptığı maçın gazete kupürünü, bu maçla ilgili görüntülerin bulunduğu bir VCD verdi.

  Havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Amorim, savaş sırasında Türkiye’nin vatandaşlarının tahliyesinde yardımcı olduğunu, Adana Valiliği’nin kendi vatandaşlarına kucak açtığını söyledi. 20 gün önce, İsrail’in bombalarından kaçan Lübnan’daki Brezilyalıları Adana Havalimanı’nda tek tek tokalaşarak uğurlayan Bakan Amorim, “Türkiye’de, özellikle Adana, savaş döneminde herkese kucak açtı. Vatandaşlarımızı en iyi şekilde ağırladı. Türk Hükümeti’nin ve Adana Valiliği’nin yaptığı hiçbir yardımı unutmayacağız” diye konuştu.

  Amorim, gazetecilerin sorusu üzerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, Mehmet adını aldıktan sonra milli takıma da çağrılan Fenerbahçe’nin yıldızı Brezilyalı Aurelio hakkında, “Bu durum globalleşen dünyanın bir sonucu. Aurelio Türk vatandaşı olmayı tercih etmiştir. Milli takıma çağrılması beni mutlu etti. Ama Türk olsa da kalbi hala Brezilya’dadır. Kendisine başarılar diliyorum” yorumunu yaptı.

  Geceyi Adana’da geçiren Amorim, bugün askeri bir uçakla Lübnan’a gitti. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı