Gündem Haberleri

  ATSO'dan ekonomide büyüme eleştirisi

  A.A.
  04.07.2007 - 15:06 | Son Güncelleme:

  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, ekonomideki büyümenin devam etmesinin özel tüketim ve yatırım harcamalarındaki artışa bağlı olacağını bildirdi.

  ATSO Başkanı Kemal Özgen yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2007 yılı ilk çeyrek (ocak-mart) dönemine ilişkin yüzde 6.8'lik büyüme rakamının, ihracattan ve devlet harcamalarından kaynaklandığını, buna karşılık özel tüketim harcamalarının ve özel sektör yatırımlarının önemli ölçüde düştüğünün görüldüğünü belirtti. TÜİK verilerine göre, özel tüketim harcamalarının sadece yüzde 1,6 oranında arttığına, yarı dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları harcamalarının da yüzde 1 azaldığına dikkati çeken Özgen, şunları kaydetti:
  “Özel sektörün makine ve teçhizat yatırımları ise yüzde 2,5 oranında düşmüştür. Halkın harcamalarını, özel sektörün yatırımlarını kıstığı bir dönemde yüzde 6,8 büyüme rakamının ortaya çıkması özellikle inşaat yatırımlarının devam etmesinin, ihracattaki artışın, devletin cari harcamalarındaki ve inşaat harcamalarındaki artışın sonucu olup, yüksek büyümeye rağmen piyasada artan şikayetleri açıklamaktadır.”

  Genel seçimler sonrasında devlet harcamalarında azalma eğilimi başlayacağını vurgulayan Özgen, “Büyümenin devam etmesi özel tüketim ve yatırım harcamalarındaki artışa bağlı olacaktır” dedi.

  ASCAME'DE MEDİTOUR 2006 ANTALYA KONUŞULDU

  Özgen, Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği'nin (ASCAME) 18. Genel Kurulu'nun geçen hafta İstanbul'da yapıldığını hatırlatarak, toplantıda en çok konuşulan konular arasında 2-4 Kasım 2006 tarihlerinde Antalya'da düzenlenen “Meditour 2006 Akdeniz Turizm Forumu” olduğunu bildirdi.

  Genel Kurula katılan yabancı konukların, Meditour 2006 Turizm Forumu'nun ASCAME'NİN 2006 yılında gerçekleştirdiği en başarılı organizasyonlardan biri olduğunu dile getirdiklerini ifade eden Özgen, bir çok yabancı ticaret ve sanayi odasının gelecek yıllarda Meditour Forumuna ev sahipliği yapmak için aday olduğunu, ATSO'nun çağrısıyla da ASCAME'ye üye olmak için başvuran dokuz ticaret ve sanayi odasının üyeliklerinin de kabul edildiğini kaydetti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı