GeriGündem ATO: Kart limitine sınırlama getirilsin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ATO: Kart limitine sınırlama getirilsin

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, kredi kartı faizlerinin aylık mevduat faiz oranının iki katını geçemeyeceğine ilişkin kanun teklifinin TBMM’ye sunulmasının çok olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti.

Aygün, “Kredi kartında faiz indirimini alkışlıyoruz. Ancak faiz indirimi tek başına kanayan yarayı durduramaz, birikmiş borçlar için de ödeme kolaylığı getirilmeli” dedi.

ATO Başkanı Aygün yaptığı açıklamada, kredi kartlarına uygulanan faizin yüksekliğiyle bileşik faiz konusunu sürekli gündeme getirdiklerini hatırlatarak, “Yüz binlerce insanın kabusu olmaya devam eden kredi kartı sorununun çözümü için Mart ayında TBMM Adalet Komisyonu’na yasa teklifi sunduk” dedi. Aygün, 5 yılda iki kez yasal düzenleme yapılmasına karşın yüksek faiz oranları, bileşik faiz uygulaması ve kart limitlerinin kullanıcıların gelir düzeyinin çok üzerinde olması nedeniyle, sorunun köklü bir çözüme kavuşturulamadığını vurguladı.

Kredi kartına faiz sınırı getiren yasal düzenlemenin doğru olduğunu dile getiren Aygün, kart limitlerine de sınır getirilmesi gerektiğini kaydederek, şunları dedi:

“KART LİMİTLERİNE DE SINIRLAMA GETİRİLMELİ”

“30 Nisan tarihi itibariyle kredi kartı borcu nedeniyle 1 milyon 86 bin 33 kişi kara listeye girmiş durumda. Yapılacak faiz indiriminin yanı sıra kara listeye giren kişilere de ödeme kolaylığı sağlanırsa, uygulanan yüksek faizlerin yükü altında ezilenler de rahata kavuşmuş olacak. Ancak, kredi kartı kabusunun bir daha gündeme gelmemesi için yapılması gereken köklü düzenlemeler de var. Bunlardan biri kredi kartı limitlerine sınırlama getirilmesidir. Yürürlükteki uygulamaya göre, vatandaş kaç kredi kartına sahip olursa olsun her bir kredi kartının limiti, gelirinin 4 katı seviyesinde olabiliyor. Geliri bir kartının asgari borç tutarını bile ödemeye yetmeyen vatandaş diğer kartından çekerek borcunu ödemeye çalışıyor. Borçların bu şekilde döndürülmeye çalışılması da yüksek faizler nedeniyle vatandaşın borç batağına saplanmasına neden oluyor.”

“KART BİLGİ HAVUZU KURULMALI”

Aygün, TBMM Adalet Komisyonu’na sundukları teklifte, vatandaşın kullandığı tüm kredi kartlarının limit toplamının aylık gelirinin dört katı olmasının yer aldığını söyledi. Aygün, limitlerin denetlenebilmesi için de T.C. kimlik numarasına bağlı bir Kart Bilgi Havuzu sistemi kurulmasını önerdiklerini belirtti. Aygün, “Bu bilgi havuzu sayesinde, vatandaş hangi kredi kartını kullanırsa kullansın, tüm kartlardan yaptığı harcama toplamının aylık gelirinin dört katını geçmesi engellenecek ve vatandaş ödeme yaptığında, ödediği miktar kadar harcama yetkisi tanınacak” dedi.

“KREDİ KARTI KULLANICI SAYISI BELİRLENECEK”

Türkiye’de Mart 2008 itibariyle 38 milyon 534 bin 106 adet kredi kartının kullanıldığını kaydeden Aygün, “Kart sayısı biliniyor ancak kullanıcı sayısı tam olarak belirlenemiyor. TBMM’ye sunduğumuz kanun teklifinde yer alan Kart Bilgi Havuzu Sistemi ile toplam kart kullanıcı sayısının belirlenmesi de mümkün olacaktır” açıklamasını yaptı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle