Gündem Haberleri

  ATO: Amaç sağlığı özelleştirmek

  Hürriyet Haber
  24.02.2005 - 15:29 | Son Güncelleme:

  Ankara Tabib Odası (ATO) Başkanı Ali Gököz, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesinin özelleştirilmenin altyapı hazırlığı olduğunu ileri sürerken, hükümetin bu işlemi gizli gizli yürüttüğünü söyledi.

  Ankara Tabib Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gököz ile Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Atalay, düzenledikleri basın toplantısında SSK hastanelerinin devri ve SSK’lıların serbest eczaneden ilaç almasını değerlendirdi. Sağlıkta gerçekleştirilen tüm değişimlerin özelleştirmenin altyapı çalışmaları olduğunu ifade eden Gököz, "Devir sağlık birimlerinin özel şirketlere ve vakıflara verme hazırlığıdır. AKP özelleştirme çalışmalarını tamamladı, ancak sağlığı özelleştireceğini açıkça söylemiyor" dedi. Hazırlanan Genel Sağlık Sigortası’nın da IMF ve Dünya Bankası’nın isteğiyle yürütüldüğünü ve sağlığın ticarileştirilmesini öngördüğünü kaydeden Gököz, sağlık çalışanları olarak buna izin vermeyeceklerini kaydetti.

  Atalay ise, SSK hastanelerinin devri ile halkın kuyruk çilesinin arttığını belirtirken, söz konusu devri  halkın değil TÜSİAD, ilaç tekelleri ve özel hastanelerin istediğini ifade etti. Sağlığın bir insan hakkı olduğunu vurgulayan Atalay, sağlık hizmeti almak için nüfus cüzdanın yeterli olması gerektiğini söyledi. Atalay, Genel Sağlık Sigortası ile insan sağlığına kasko modeli getirileceğini ileri sürerken, "Ne kadar hastalanırsanız o kadar çok prim ödeyeceksiniz, priminiz ödenmemişse sağlık hizmeti alamayacaksınız. Sağlık insan hakkıdır, parası olana sağlık anlayışı yanlıştır" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı