Gündem Haberleri

  ATM çetesini kamera yakaladı

  Şefik DİNÇ/İSTANBUL
  06.09.2005 - 01:58 | Son Güncelleme:

  Otomatik para çekme makinelerinde (ATM) işlem yapan kişileri oyalayarak kartlarını çalan üç kişilik çete, güvenlik kamerasına yakalanınca gözaltına alındı.

  ATM’lerden para çekenleri takibe alarak dolandıran üç kişilik çete, bir bankanın Çemberlitaş’taki şubesinin güvenlik kamerasına takıldı. Kamera görüntülerine göre vurgun şöyle gerçekleştiriliyor: ATM’yi izlemeye alan çete üyelerinden biri, Japon turistin girdiği şifreyi takip ederken diğer ikisi de turisti oyalayarak dikkatini dağıtıyor. Şifreyi öğrenen dolandırıcılardan ikisi turistle sohbet ederken diğeri de ATM’deki kartı alarak yerine sahte bir kart yerleştiriyor. Kartı alan çete üyeleri hızla oradan uzaklaşarak şifresini ögrendikleri kartla başka bir ATM’den para çekiyorlar.

  Bu yöntemle birçok vatandaşı dolandıran çete üyeleri Ali T., Ümit Ç. ve Ali Y.’nin kimliklerini kamera görüntülerinden belirleyen polis ekipleri, düzenlediği operasyonla çete üyelerini yakalayarak gözaltına aldı.

  1500 YTL’lik vurgun

  Çete üyelerinin 18 Temmuz tarihinde de Etiler’deki bir ATM’den para çeken İTÜ öğretim görevlisi Fikret Balta ile Turgut Kabaca’yı da aynı yöntemle dolandırdığı ve her iki karttan toplam 1500 YTL para çektikleri açıklandı. Sorgularının ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan Ali T. ile Ümit Ç.’nin hırsızlık, yankesicilik, dolandırıcılık, sahte kimlik kullanmak gibi çeşitli suçlardan çok sayıda sabıkaları olduğu belirtildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı