Gündem Haberleri

  Atlas okyanusunda yeni bir 'Kayıp Kent'

  Hürriyet Haber
  16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslararası bir araştırma grubu, Atlas Okyanusu'nun derinliklerinde mikro organizmaların yaşadığı bir denizaltı dünyası saptadı. Dünya denizlerindeki en büyük denizaltı dağlarının bulunduğu bölgede saptanan değişik dünyada, sadece mikro organizmaların yaşadığı, beyaz karbon minerallerden oluşan kulelerin yükseldiği bildirildi.

  Araştırmacılar kendilerini şaşırtan değişik dünyaya, "Kayıp Kent" adını verdiler. Duke Üniversitesi bilim adamlarından jeolog Jeff Karson, denizaltındaki kara parçasının yeryüzünde olması durumunda milli park ilan edilebileceğini, hayatında bu kadar güzel manzara görmediğini söyledi. Bölge, Atlas Okyanusu'nun altındaki "Atlantic Massif" sıradağında bulundu. 4 bin metre civarında yüksekliği olduğu bilinen sıradağdaki bölgede, termal suların bulunduğu ve termal akıntılarından yükselen sular ile eriyen minerallerin, sarmal olarak yükselen beyaz kuleleri meydana getirdiği kaydedildi.

  Bölgede, kristalleşmiş minerallerden oluşan mağaraların ve mantara benzeyen görüntülerin bulunduğu ve sadece mikro organizmaların yaşadığı belirtildi. Mini denizaltıyla araştırma yapan bilim adamları, bölgeden aldıkları örneklerdeki mikro organizmaların DNA'larının araştırılacağını bildirdiler.

  Üç kilometreden uzun bir kabloyla idare edilen insansız mini denizaltının elde ettiği görüntülerde, karides, istiridye gibi canlılara rastlanmadığına işaret eden araştırmacılar, bölgedeki mikro organizmaların değişik yapıda olduğunu düşünüyorlar. Bilim adamlarının bölgedeki araştırmalarının devam ettiği bildirildi. (a.a)
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı