Gündem Haberleri

  Atlantis uzay mekiği fırlatıldı

  Hürriyet Haber
  12.07.2001 - 12:46 | Son Güncelleme:

  Hava koşullarının kötü olabileceği endişesiyle uçuşunun Cuma gününe ertelenme ihtimali bulunan Atlantis, Türkiye saatiyle 12:04'de başarıyla fırlatıldı. NASA daha önce fırtına ihtimali nedeniyle uçuşun ertelenebileceğini duyurmuştu.

  GÜVENLİK SORUNLARI VARDI
  Atlantis'in fırlatılmasının önündeki tek engel fırtına değildi. Fas'ta bulunan bir acil iniş pisti, mekiğin fırlatılmasından önce güvenlik nedeniyle kapatıldı ve Kuzey Afrika'daki Amerikan temsilcilikleri terör saldırılarına konusunda uyarıldı. Pazartesi günü de NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi kıyılarında yakalanan Çinli ve Jamaikalı kaçak göçmenler NASA'daki güvenlik önlemleri konusunda soru işaretlerine neden olmuştu. Uçuşun fırtına yüzünden ayın 13'üne denk gelen Cuma gününe ertelenmesi ihtimaliyle de "uğursuzluk" söylentileri yayılmıştı.

  Atlantis'in uçuş tarihi, uzay istasyonu Alpha'daki "gelişmiş robot kol"da yaşanan geçici problemler nedeniyle Haziran'dan beri erteleniyordu.

  Atlantis'in komutanı Steven Lindsey, 11 günlük görevleri sırasında, Nisan ayında istasyona monte edilen robot kol için yeni bir hava emniyeti kuracaklarını kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı