Gündem Haberleri

  Atlantis UUİ'den ayrıldı

  A.A.
  23.05.2010 - 19:55 | Son Güncelleme:

  Amerikan uzay mekiği Atlantis, bir haftadır kenetli bulunduğu ve son görevinde 12 ton teknik malzeme ile erzak getirdiği Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) ayrıldı.

  Amerikan uzay kuruluşu NASA, kenetlenmenin TSİ 18.22'de Avustralya'nın güneydoğusunda Hint Okyanusu üzerinde sona erdiğini bildirdi.
  UUİ'den yavaşça uzaklaşmaya başlayan Atlantis ve altı kişilik mürettebatı Çarşamba TSİ 15.48'de dünyaya dönecek.

  Mekiğin astronotları Garrett Reisman ve Michael Good, üçüncü ve son uzay yürüyüşünde, herbiri 170 kiloluk iki dev bataryayı Atlantis'in kargo bölümüne yerleştirmek dahil tüm görevleri başarıyla yerine getirmişti.

  Mekik astronotları hafta boyunca yaptıkları çalışmalarda, uzay istasyonuna altı yeni batarya, yedek anten ve Rus yapımı yeni bir modülü monte ettiler.
  6 metre uzunluğunda ve 2,32 metre çapındaki 5 tonluk Rassvet adlı basınçlı modül, Rus Soyuz ve Progress uzay araçlarının yanaşması ve malzeme stoğu için kullanılacak.

  Bu seyahatten sonra eylül ortasında Discovery ve Kasım sonunda Endeavour'un yapacağı iki uçuşun ardından yaklaşık 30 yıldır hizmet veren uzay mekiklerinin emekliye ayrılması ve müzeye kaldırılması öngörülüyor.

  Mekiklerin görevinin sona ermesinin ardından ABD, 2015'e doğru yeni bir fırlatma sistemine sahip olana dek astronotlarını UUİ'ye ulaştırmak için Rus Soyuz füzelerine bağımlı olacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı