Gündem Haberleri

  Atina'ya 120 milyar euro

  EkoNet
  01.05.2010 - 13:56 | Son Güncelleme:

  Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, Atina'ya sağlanacak kredi desteğinin üç yılda 120 milyar euroya ulaşabileceğini belirtti.

  Anlaşmanın henüz imzalanmadığını söyleyen yetkili, “Plan bütün detaylarıyla, Pazar günü yapılacak kabine toplantısında açıklanacak. Büyük ihtimalle sabah saatlerinde açıklanacak ve Maliye Bakanı Yorgo Papakonstantinu tarafından basına açıklanacak” dedi.

   

  AB ve IMF’den yetkililer, Atina hükümetinin borç krizinden çıkmasına yardımcı olmak adına kredi sağlamak adına görüşmeler yapıyor. Yardım kapsamında ülkeye ilk yıl yaklaşık 45 milyar euro değerinde kredi verilmesi bekleniyor.

   

  Ancak Atina’nın krediyi alabilmesi için sıkı kemer sıkma önlemleri alması gerekiyor. Yunan hükümetinin bu kapsamda kamu harcamalarını kısması ve vergileri yükseltmesi bekleniyor.

   

  Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde ise bugün Fransız haber ajansı AFP’ye, Atina hükümetine sağlanacak desteğin toplam 100 ile 120 milyar euro arasında değişen bir rakam olacağını belirtti.

   

  Lagarde, önümüzdeki üç yılda “IMF ve Avrupa Komisyonu Atina’ya 100 ile 120 milyar euro arasında değişen bir oranda finansal destek sağlayacak” dedi.

   

   

  ATİNA 1 MAYIS’I KUTLUYOR

   

  İşçi Bayramı bütün dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanırken, en şiddetli gösteriler Atina’da yapılıyor. 1 Mayıs gösterilerini hükümet karşıtı sloganlar atan Yunanlılar, Atina’nın yeni kemer sıkma önlemlerini protesto ediyor.

   

  Özellikle sol görüşlü sendikalar ve ticaret birliklerinden binlerce kişi Atina sokaklarında toplandı. Sendika yetkilileri, “1 Mayıs gösterilerinin Yunan halkının ücretlerin dondurulmasına, artan vergilere ve emeklilik maaşlarındaki kesintilerine karşı çıkacağımızın altını çizmesini istiyoruz” dedi.

   

  Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ise önümüzdeki dönemde ülkeyi zor günlerin beklediği uyarısında bulundu.

   

  Papandreu aynı zamanda, kurtarma paketi tamamlanır tamamlanmaz, detayları açıklayacaklarını belirtti.

   

  Avrupa Komisyonu ise, yardım paketinin Pazar günü açıklanmasını beklediklerini dile getirdi.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı