GeriGündem Atina'nın Patrikhane'ye sözü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atina'nın Patrikhane'ye sözü

Atina'nın Patrikhane'ye sözü
refid:8960605 ilişkili resim dosyası

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, “Atina'nın Fener Rum Patrikhanesi'ne desteğinin devam edeceğini” vaadini yeniledi.

Bakoyanni, Atina'yı ziyaret eden İstanbul Fener Rum Patriği Bartolomeos'un onuruna verdiği öğlen yemeğinde yaptığı konuşmada, Patrikhane'nin Türkiye'de bulunmasının Türkiye'nin lehine olduğunu belirtti. Bakoyanni, Patrikhane'nin yılardır Türkiye'deki en istikrarlı ve en güçlü Avrupa sesi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Patrikhane, Türkiye'nin Avrupa vizyonunun istikrarlı savunucusudur. Konuştuğumuz Türklere, Patrikhane'nin Türkiye topraklarında bulunmasının kendileri için ne kadar önemli ve bunun ne kadar lehlerinde bir şey olduğunu anlatmaktan vazgeçmeyeceğiz. Patrikhanenin (ekümenik) statüsünün tanınmasının, faaliyetini rahatlıkla sürdürmesinin, Heybeliada Ruhban Okulunun açılmasının ve Rumların haklarının korunmasının, komşu ülkenin Avrupa'ya doğru uzun ve zor yolcuğunda ne kadar büyük avantaj sağlayacağını tekrarlamaktan vazgeçmeyeceğiz. Bütün bunları sadece Yunanistan değil, tüm ortaklarımız, dostlarımız ve müttefiklerimiz de söylemektedir.”

Patrikhanenin sorunlarının, artık ömrünü tamamlamış anlayışlardan kaynaklandığını belirten Bakoyanni, Atina'nın bu sorunların çözülmesinin Türkiye'nin Avrupa'ya uyumu için şart olarak konulmasını başardığını da vurguladı.
Patrik Bartolomeos, Atina'daki temasları çerçevesinde Bakoyanni'nin yanı sıra Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Başbakan Kostas Karamanlis ve ana muhalefet partisi PASOK'un Genel Başkanı Yorgo Papandreu ile görüştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle