Gündem Haberleri

  Atina'da yabancı esnafa Altın Şafak tehdidi

  AA
  03.07.2012 - 15:07 | Son Güncelleme:

  Yunanistan'da, 17 Haziran seçimlerinde oyların yüzde 7'sini alarak parlamentoya giren ırkçı Altın Şafak (Hrisi Avgi) örgütü, başkent Atina'daki yabancı esnafı en kısa zamanda ülkeyi terk etmemeleri durumunda dükkan ve işyerlerini tahrip etmekle tehdit etti.

  Atina'da göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Nikea, Rendi ve Koridallos semtlerine Cumartesi günü gelen örgüt üyesi motosikletli yaklaşık 40 kişilik bir grup, yabancılara ait dükkan ve işyerlerini dolaşarak, dükkan sahiplerine ülkeyi terk etmeleri için kendilerine bir haftalık süre tanıdığını aksi halde başlarına kötü şeyler geleceğini bildirdi.

  Nikea'da bakkal dükkanı işleten İbrahim Muhammet, meydanda toplanan üzerinde Altın Şafak yazılı siyah tişörtlü örgüt üyelerinin, "burayı terk edin ve bir daha da ayak basmayın" diyerek yabancıları kovaladığını söyledi.

  İsmini açıklamak istemeyen 36 yaşında bir Pakistanlı göçmen de dükkanlarının önüne kadar gelen örgüt üyelerinin, kendilerinden iş yerlerini kapatarak, ülkeyi terk etmelerini istediğini ve "Yedi gün sonra burada kimseyi görmeyelim" diye bağırdığını belirtti.

  Bölgedeki Yunan esnaf tarafından da doğrulanan olayın Yunan basınında yer almasının ardından bazı sol örgütlerin Perşembe günü Nikea'da ırkçılık karşıtı büyük bir gösteri düzenleyeceği öğrenildi.

  Demokratik Sol Partisi'nden (DİMAR) yapılan açıklamada, "Nikea ve Pire'de motosikletli faşistlerin göçmenlere karşı düzenledikleri pongrom ve konvoyların demokrasi için bir utanç olduğu" ifade edilerek, devletin ve yasaların savunmasız göçmenlere yapılan ırkçı saldırılara karşı kayıtsız kalamayacağı belirtildi.

  Altın Şafak'ın internet sitesinde yer alan bir açıklamada ise, "vatandaşların yoğun göçmen sorunu yaşadığı Nikea, Rendi ve Koridallos'ta motosikletli örgüt üyeleri tarafından bir 'bilgilendirme faaliyeti' gerçekleştirildiği" ifade edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı