Gündem Haberleri

  Atina'da 17 kasım listesi krizi

  Hürriyet Haber
  14.01.2002 - 13:33 | Son Güncelleme:

  Yunanistan`da yayınlanan düşük tirajlı bir Yunan gazetesinin `17 Kasım terör örgütüne yakın isimler` listesi Atina`yı karıştırdı.

  Atina`da yayınlanan To Karfi (Çivi) gazetesi, bugün aralarında eski Yunanistan başbakanlarından Andreas Papandreu ile Pan Hellenik Sosyalist Partisi (PASOK) Genel Sekreteri Kostas Laliotis gibi isimlerin bulunduğu bir liste yayınladı.  

  To Karfi gazetesi, ``Utanç Belgesi`` başlığı altında yayınladığı ve iktidardaki PASOK`a üye 124 kişinin isimlerinin yer aldığı listedeki kişilerin 17 Kasım terör örgütü ile bağlantıları olduğunu iddia etti. Gazete, söz konusu listenin Kostantin Mitsotakis`e başbakanlık döneminde sunulduğunu da iddia etti.  

  To Karfi gazetesinin bu haberi Atina`da tüm siyasi çevreler tarafından reddedilirken, Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, söz konusu iddiaları hiçbir dayanağı olmayan ``sefil ifadeler`` olarak niteledi.  

  Yunanistan`ın teröre karşı cephe alan bir ülke olduğunu ifade edenPapandreu, PASOK üyelerinin 1974 yılına kadar cunta rejimine karşı verdiği mücadelenin farklı olarak değerlendirilmesini gerektiğini de belirtti.  

  PASOK Genel Sekreteri Laliotis ise To Karfi gazetesinde yer alan iddiaları, ``PASOK`u rencide etmek amacıyla beyinsiz kişiler tarafından hazırlanmış bir senaryo`` olarak niteledi.  

  Yeni Demokrasi Partisi (YDP) tarafından yapılan yazılı açıklamada da söz konusu iddiaların ülkedeki siyasi ortama zarar vermek amacıyla dış merciler tarafından hazırlanan gayri ciddi iddialar olduğu belirtildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı