Gündem Haberleri

  Atina yine karıştı: Polisi yaktılar

  AA / EkoNet
  24.02.2011 - 00:10 | Son Güncelleme:

  Yunanistan'ın başkenti Atina'da, hükümetin aldığı kemer sıkma önlemlerine karşı sokaklara dökülen halk ile güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

          

  <ımg>        

          

  GÖSTERİCİLER POLİSİ CAYIR CAYIR YAKTI - FOTO GALERİ  

   

  ATİNA DA KARIŞTI / WEB TV 

   

  Eylemcilerin molotof kokteylleri kullanarak gerçekleştirdikleri saldırılarda bazı polisler yanma tehlikesi yaşadı.

   

  Başta yunanistan Ekonomi Bakanlığı önünde olmak üzere kentin çeşitli noktalarında göstericiler ile güvenlik ekipleri arasında yer yer arbede çıktı. Polis, kendisine taş, sopa, ok, çekiç, balta, domates ve yoğurt atan göstericileri göz yaşartıcı gaz ile dağıtmaya çalıştı.         Öte yandan gösterici grubundan ayrılan, kendilerini, "iktidar karşıtı" ve "anarşist" olarak adlandıran gruplar, çevik kuvvet ekiplerini adeta molotofkokteyli yağmuruna tuttu. Çıkan ufak çaplı yangınlar kontrol altına alındı.

   

  Göstericilerin dağılmaya başlamasıyla kentte akşam saatleri itibarıyla hayatın yavaş yavaş normale döndüğü bildirildi.

   

  Eylemciler ile Çevik Kuvvet ekipleri arasında çıkan çatışmalarda ilk belirlemelere göre üç polisin yaralandığı, bir polis aracının hasar gördüğü açıklandı.

  Polise taş, sopa, molotofkokteyli ile saldıran, üzerlerinde balta, çekiç ve ok benzeri aletlerle gösterilere katılan 20 kadar protestocunun gözaltına alındığı bildirildi.

   

  Gösterilere katılan 20 kadar protestocunun gözaltına alındığı ifade edildi.

  24 SAATLİK GENEL GREVyunanistan'da hükümetin kemer sıkma önlemleri ile çalışma koşullarını protesto eden kamu ve özel sektör çalışanları bugün 24 saatlik genel greve gitti.         yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY), İşçi Sendikaları Federasyonu'nun (GSEE) çağrısıyla 24 saatlik grev yapan çalışanlar, her iki sendika ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliği'nin (PAME) düzenlediği protesto gösterilerine katıldı.       

  Başkentin merkezindeki Atina Üniversitesi ile Omonia meydanından yürüyüşe geçen göstericiler, yunanistan Parlamentosu'nun bulunduğu Sindagma Meydanı'na kadar yürüdü.

   

  Göstericiler, maaş, emekli maaşları ve ödeneklerindeki kesintileri protesto ederek, "Krizi biz ödemeyeceğiz", "Gençlerin işsiz, ilaç ve eğitimin paralı olması yasa dışı bir ahlaksızlıktır", "Halk karşıtı önlemlere hayır", "Eğitimcilere küçük düşürmeyen maaşlar istiyoruz" şeklinde sloganlar attı.

   

  Grev ile gösterilere, kamu ile özel sektör, yerel yönetim büroları, banka, benzin istasyonları, KİT, toplu taşıma araçları çalışanları, liman  işçileri, öğretmenler, sigorta ve gümrük görevlileri, eczacı, doktor, tüccar, mühendis ve gazeteciler katıldı.

   

  HAYAT FELÇ OLDU

  Grev yüzünden devlet dairelerinde hizmetler aksarken, okullarda derslerin boş geçtiği öğrenildi. Hastanelerde yalnızca acil durumlar için personel ile güvenlik birimlerinin görev yaptığı kaydedildi. Eczaneler kepenk indirdi; liman çalışanlarının iş bırakmasıyla anakara ile adalar arası bağlantı koptu. Şehiriçi toplu taşıma araçlarının çalışmaması ise ulaşımı yer yer durma noktasına getirdi.

   

  Sivil havayolu taşımacılığı çalışanlarının iş durdurma eylemi ile greve destek vermesiyle iç ve dış hatlara yapılması planlanan çok sayıda uçuş iptal edildi.

   

  Medya çalışanlarının grevde yer almasıyla televizyon ve radyo  kanallarında haber bültenleri yayımlanmıyor, haber ağırlıklı internet siteleri sayfalarını yenilemedi, haber ajansları ise yayın durdurdu.

   

  Gazetelerin basıma girmeyecek olmasıyla yarın gazete bayilerinin rafları da boş kalacak.

   

  Bu arada kent merkezinde, olası şiddet olaylarına karşı çok sayıda iş yerinin camlarını alüminyum levhalarla korumaya çalıştığı gözlendi.

   

  yunanistan'da sendikaların çağrısıyla geçen 5 Mayısta yapılan protesto&nbs

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı