Gündem Haberleri

  Atina’ya sokmadılar

  Yorgo KIRBAKİ/ ATİNA Turan YILMAZ/ ANKARA
  10.01.2015 - 00:48 | Son Güncelleme:

  Yunanistan, Talat Paşa Komitesi’nin (TPK) 13 üyesinin ülkeye girmesine izin vermedi.

  TPK heyeti, Yunan Parlamentosu’nun geçen eylül ayında oyladığı ‘soykırımı inkar yasası’nı geri çekmesini isteyen bir bildiriyi, parlamento binasının da bulunuğu Sintagma Meydanı’nda okumak ve dağıtmak üzere dün saat 11.0’de Atina’ya geldi. Elefterios Venizelos Havalimanı’nın pasaport kontrolünde, heyetin Yunanistan’a girişine izin verilmedi. Heyette yer alan Uluç Gürkan ile Naci Beştepe Hürriyet’e şunları söylediler:
  “Bize ‘Yunanistan’a girmeniz kamu düzeni açısından sakıncalı bulundu’ dediler. Çoğumuzun yeşil pasaportu var. Heyete daha sonra ‘Vizelerde eksiklikler olabilir’ gerekçesi de gösterildi.”

  ÖZGÜRLÜĞE AYKIRI

  Gürkan, böyle bir muamelenin AB üyeliğine de yakışmadığını belirterek şöyle konuştu:
  “Biz, çıkardıkları yasanın uluslararası hukuka aykırı olduğunu, AİHM ve Avrupa Adalet Divanı’nın kararları çerçevesinde de fikir özgürlüğüne aykırı olduğunu anlatacağımızı belirttik. Bu çerçevede Yunan makamlarının bu tutumuna öfkeliyim. Ama bir kırgınlığım da Atina’daki bizim büyükelçiliğimiz ve konsolosluğumuza. Kendilerine durumu haber vermemize rağmen hiç ortalıkta görünmediler.”
  Sintagma Meydanı’nda saat 14.00’te eylem programlayan TPK heyeti, dönüş biletleri saat 20.35’te olmasına rağmen, saat 13.40’ta THY uçağı ile Türkiye’ye gönderildi. Atina’ya giden heyette Gürkan ve Beştepe’nin dışında Prof. Dr. Zafer Kars, Doç. Dr. Cüneyt Akalın, Şafak Terzi, Hasan Dilbaz, Engin Ortaköylü, Ali Ortaköylü, Mahiye Morgül, Nursel Işıksoy, Vildan Dölen, Nazan Balaban Kemaloğlu ve Ozan Yurdagül yer aldı.

  BİLDİRİYE GÖZALTI

  Talat Paşa Komitesi’nin heyetinde yer alan ve Yunanistan’a girişlerine izin verilmeyen 13 kişiden bir gün önce Atina’ya gelen Yunus Soner dün akşam saatlerinde Sintagma Meydanı’nda bildiriyi önce Yunanca sonra da Türkçe okudu. Daha sonra Soner, cep telefonundan video kaydı yapan Murat Hattatoğlu ve Ali İhsah-Ümit Gönüldaş çifti ile olayı izleyen muhabirimiz Yorgo Kırbaki polis arabalarına bindirilerek Atina Emniyeti’ne götürüldü. 5 saat süren gözaltıdan sonra heyetin 4 üyesi kimlik tespiti yapılıp polis refakatinde Atina Havaalanı’na götürüldü. Muhabirimiz de serbest bırakıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı