Gündem Haberleri

  Atina-İstanbul işbirliği protokolü

  Hürriyet Haber
  18.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi ile Atina Belediyesi arasında dün dostluk ve işbirliği protokolü imzalandı. İmza törenine tanıklık eden Turizm Bakanı Erkan Mumcu, bu işbirliğini yüzyıllardır 'nişanlı' olan iki kentin 'evlenmesi' olarak niteleyerek, ‘‘Nikah şahidi olarak bana da ‘Allah bir yastıkta kocatsın’ demek düşer’’ dedi. Atina Belediye Başkanı Dimitri L. Avramapoulos ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın tarihi bir gün olarak niteledikleri dün, önümüzdeki hafta yapılacak Türk-Yunan İş Konseyi Toplantısı öncesinde işadamları için de önemli bir kilometre taşı oldu.

  Güne kahvaltı ederek başlayan iki belediye başkanı da imza töreninde, iki kentin dostluk açısından bir yolun önünü açtıklarını vurgulayarak devletlerden bunu devam ettirmelerini istediler. Gürtuna, iki ülke arasındaki dostluğun Ege, Akdeniz ve Karadeniz havzasında ciddi anlamda barış havzası oluşturacağını söylerken, konuk başkan da ‘‘Gürtuna ile kalıcı dostluk konusunda kararlıyız’’ dedi.

  Hedef 5 milyar

  İki başkan, girişimleri ile dostuk ve işbirliğinin asıl mimarları olan işadamlarına da teşekkür ederken genç nesilleri dostluğun kalıcı olacağı şekilde yetiştirmeyi hedeflediklerini belirttiler. Avramapoulos, iki kent arasındaki bu yeni dönemin BM tarafından da desteklendiğini söyleyerek, ‘‘Genel sekreter Kofi Annan'dan konuyla ilgili bir mektup aldım’’ dedi. Turizm fuarının açılışında da söz alan konuk başkan, turizm alanında ezeli rakip olan iki ülke arasında bundan sonra bu anlamda da işbirliği olacağını vurguladı.

  Turizm fuarının açılışı öncesinde Türk-Yunan İş Konseyinin Yunan heyetinin geceyi geçireceği Polat Rönesans Otel'de verdiği kahvaltıda söz alan konsey başkanı Şarık Tara, ‘‘Şu an 1 milyar dolarlık ticaret hacminin 5 yılda 5 milyar dolara çıkabileceğini düşünüyoruz’’ dedi.

  ALAATTİN VE VASİLİ

  İki başkan Atinalı ve İzmirli iki genci buluşturdu. Babası Selanik kökenli lise öğrencisi Alaattin Çarıkçı'nın kendisine bir mektup yazarak Yunanlı bir mektup arkadaşı edinmek istediğini anlatan Atina Belediye Başkanı Avramapoulos, ‘‘Biz de kendisine, babası İzmir kökenli olan Vasili Topidis'i mektup arkadaşı yaptık’’ dedi.

  PROTOKOLÜN AMACI

  - İki şehirdeki kültürel varlıkların korunması.

  - Girişimde bulunmak isteyen Türk ve Yunan işadamlarının desteklenmesi.

  - 2004'de olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak Atina ile İstanbul'da turizmin desteklenip geliştirilmesi.

  - Öğrenci değişimi programlarıyla temeli atılan sıcak ilişkileri kalıcı kılmak için, dostluğu genç nesillere emanet etmek.

  - İki belediye arasında teknik ve bilimsel işbirliği.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı